Փրկարարների աշխատավարձի բարձրացման չափը դեռ որոշված չէ։ Երեկ կառավարությանը որոշման նախագիծ եմ ուղարկել, հարցը քննարկման փուլում է։ Մենք ուզում ենք, որ բարձրացումը զգալի լինի: Այս մասին այսօր ԱԻՆ աշխատողի օրվա կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառումից հետո՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը։
Հարցին՝ վերջին շրջանում գրանցված մեծաթիվ հրդեհներն արդյո՞ք մարդկային գործոնի հետեւանք են, Ցոլակյանը պատասխանեց. «90 տոկոսից ավելին մարդկային գործոնն է։ Դա փաստ է, չեմ կարող հերքել։ Կան նաեւ այլ պատճառներ. անցած օրը մի տեղ եղավ կայծակից։ Մենք ունենք դեպքեր, որոնք ապացուցված են, որ այրել են դիտավորյալ։ 3 դեպքով դատախազությունում քրեական գործեր կան։ Մեկի մոտիվն անձնական է, մեկինը՝ չեմ կարող ասել»,- ասաց նախարարը։
Անդրադառնալով «Մալաթիա մոլում» օրերս բռնկված հրդեհին եւ Սամվել Ալեքսանյանի՝ հրդեհաշիջման աշխատանքների մի մասը մասամբ համակարգելուն՝ Ցոլակյանն ասաց, որ տարածքը նրա սեփականությունն էր, այդ էր պատճառը։
Ինչ վերաբերում է ԱԻՆ աշխատակիցների օպտիմալացման գործընթացներին, Ցոլակյանը նշեց, որ անձնակազմին ծանուցումն արդեն իսկ տրված է, բուն գործողությունները կսկսվեն հոկտեմբերից. «Ոչ բարեխիղճ աշխատողներ կան ե՛ւ ամենաներքեւում, ե՛ւ ամենաբարձր օղակում։ Առաջին հերթին օպտիմալացումը վերաբերելու է այդ կատեգորիայի մարդկանց։ Հավանաբար որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կրճատման պարագայում կարող եմ մեկը դարձնել երկուս, ավելացնել այն տեղերը, որտեղ մեզ անհրաժեշտ է»։