Դեղին մամուլի մակարդակը բարձրացրեք, ոչ թե իջեք նրա մակարդակին. Հայկ Մարությանը՝ իր հրաժարականի լուրերի մասին
««Սանիթեքը» փորձում է իր խնդիրները բարդել մեզ վրա». Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում այսպես արձագանքեց մասնավոր ընկերության աշխատակիցներին չվճարվող աշխատավարձի խնդրին:
Նրանք բողոքի ցույց են անցկացնում քաղաքապետարանի մուտքի մոտ՝ հայտարարելով, որ «Սանիթեքը» չի վճարել օգոստոսին կատարած աշխատանքի դիմաց, քանի որ քաղաքապետարանն էլ «Սանիթեքի» գումարը չի փոխանցել: Հայկ Մարությանն ասաց, որ աղբահանության մասնավոր օպերատորին քաղաքապետարանը տուգանել է նախատեսվող գումարի միայն 9 տոկոսի չափով: Այսինքն՝ մնացած 91 տոկոսը «Սանիթեքը» ստացել է: «Միայնակ չենք թողնի աշխատակիցներին, իրավական օգնություն կցուցաբերենք, ինչով կարող ենք կօգնենք»,- հավելեց Մարությանը:
Անդրադառնալով իր հրաժարականի մասին մամուլում տեղ գտած հրապարակումներին՝ քաղաքապետն առաջարկեց բարձրացնել դեղին մամուլի մակարդակը, ոչ թե ընդհակառակը, իջնել նրա մակարդակին: «Ինչի՞ մասին է խոսքը: Մենք նոր ենք սկսել: Մանկապարտեզներից օտարված 6 500 քմ տարածք ետ ենք բերել համայնքին, 2 միլիարդ դրամով մեծացրել ենք բյուջեն՝ հավաքագրումը, ետ ենք բերում այգիները, վերանայում ենք բոլոր անօրինական տենդերներն ու սեփականաշնորհումները, մեծ կառուցապատում ենք սկսում: Բացել ենք հիմնարկներ, որ երբեւիցե գոյություն չի ունեցել, տեխնիկայի մեծ պաշար ենք ձեռք բերել եւ այլն: Մենք մեծ ծրագրեր ունենք»,- մանրամասնեց քաղաքապետը:
Լրագրողներն ընդգծեցին աղբահանության խնդիրը: «Աղբահանության խնդիրը արդեն լուծված է: Ես չեմ ասում՝ արդեն աղբը հավաքված է, որովհետեւ հիմա կան քաղաքում «Սանիթեքի» կողմից չհավաքված աղբակույտեր: Մենք դա հավաքում ենք»,- պատասխանեց Հայկ Մարությանը՝ հիշեցնելով, որ կարճ ժամանակում ստեղծվել է աղբահանության եւ սանմաքրման համայնքային հիմնարկը, որն, ըստ նրա, շատ արագ տեմպերով կլրացնի բացը, եւ քաղաքը կվեդառնա կյանքի բնականոն հուն:
Մարությանը նաեւ համոզմունք հայտնեց, որ ստեղծում է այնպիսի մի համակարգ, որն անխափան կգործի երկար տարիներ՝ անկախ այն բանից, թե ով է քաղաքապետը: «Սա ամենաճիշտ տարբերակն էր, ես թույլ չեմ տա, որ այլեւս Երեւան քաղաքն առնչվի այնպիսի խնդրի»,- հայտարարեց նա: