Համայնքային հիմնարկը միայնակ է կազմակերպելու քաղաքի աղբահանությունն ու սանմաքրումը. ռեսուրսները բավարար կլինե՞ն
«Սանիթեք» ընկերությունն առայժմ չի մեկնաբանում Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հայտարարությունը՝ ընկերության հետ կնքված պայմանագրերը միակողմանի խզելու մասին: «Սանիթեք»-ը կատարվածի վերաբերյալ դիրքորոշում կհայտնի քաղաքապետարանից պաշտոնական ծանուցում ստանալուց եւ դրան ծանոթանալուց հետո:
Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց «Սանիթեք» ընկերության մամուլի պատասխանատու Քնարիկ Առաքելյանը: «Ոչինչ չեմ կարող ասել, քանի որ դեռ չենք ստացել քաղաքապետարանի պաշտոնական ծանուցումը, որի հիման վրա էլ լինելու է մեր հայտարարությունը: Ստանալուց հետո՝ ողջամիտ ժամկետում, կհրապարակենք ընկերության հայտարարությունը»,- նշեց նա:
Երեւանի քաղաքապետարանն ամբողջությամբ խզել է «Սանիթեք» ընկերության հետ ունեցած երկու պայմանագրերը: Տեղեկությունը երեւանցիներին ուղղված իր տեսաուղերձում առավոտյան հայտնեց քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Դեռ օգոստոսի 29-ից մայրաքաղաքի աղբահանությամբ զբաղվում է միայն աղբահանության համայնքային հիմնարկը: Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց Երեւանի քաղաքապետի մամուլի քարտուղար Հակոբ Կարապետյանը: Նրանից հետաքրքրվեցինք, թե համայնքային հիմնարկը, որը, ի դեպ, ստեղծվել է այս տարվա ապրիլին, արդյոք բավարար ռեսուրսներ ունի՞ ամբողջ քաղաքի աղբահանությունն իրականացնելու համար, տեխնիկական միջոցներն ու աշխատուժը բավարարո՞ւմ են: Հակոբ Կարապետյանը պատասխանեց, որ այս պահին համայնքային հիմնարկի միջոցները բավարարում են, բայց համալրման կարիք կա ու համալրումն ընթացքի մեջ է։
«Այսօր փոքր տարողությամբ 5 աղբատար է եկել, սպասվում է՝ եւս 15-ը: Բացի դրանից, մի քանի հազար աղբաման ենք ստանալու, որից շուրջ 1000-ը՝ մետաղական»,- ասաց նա: Վերջինիս փոխանցմամբ՝ քաղաքապետարանը շուտով ձեռք կբերի սանմաքրման եւ ձնամաքրման համար անհրաժեշտ տեխնիկա. «Անցած տարվանից ձեռքբերված 9-ը ձնամաքրման մեքենա ունենք: Այս տարվանը, ամենայն հավանականությամբ, կհասնի մինչեւ առաջին ձյունը»:
Հարցին, թե քաղաքապետարանը նախատեսո՞ւմ է «Սանիթեքի» փոխարեն նոր օպերատոր ներգրավել՝ համապատասխան մրցույթ հայտարարելով, թե՞ որոշվել է, որ աշխատանքների ամբողջ ծավալը մշտապես պետք է ստանձնի համայնքային հիմնարկը, մամուլի քարտուղարը դժվարացավ պատասխանել:
Ավելի վաղ Երեւանի քաղաքապետը հայտնել էր, որ 2017 թվականից ի վեր «Սանիթեք» ընկերությունը սկսել է թերանալ աղբահանության գործում: Նրա խոսքով՝ թերացումներն առավել ցայտուն էին դարձել 2018 թվականի ընթացքում եւ շարունակվել մինչեւ 2019 թվականի սեպտեմբերը:
Այս հանգամանքները պարզելու համար 2019 թվականի հունիսից Երեւանի քաղաքապետարանի աշխատակիցներն սկսել են «Սանիթեք» ընկերության տեխնիկայի, ինչպես նաեւ գործունեության համար անհրաժեշտ այլ պայմանների ուսումնասիրությունը: Այն ավարտվել է օրեր առաջ. ուսումնասիրությունների արդյունքում Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն ամբողջությամբ խզել է «Սանիթեք» ընկերության հետ ունեցած պայմանագրերը: