Այսօր՝ ՀՀ կառավարության նիստի մեկնարկին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին:
«Հարգելի գործընկերներ, ինչպես տեղյակ եք, երեկ Թուրքիայի զինված ուժերը ներխուժել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն: ՀՀ ԱԳՆ-ը, իհարկե, արդեն հանդես է եկել համապատասխան հայտարարությամբ, եւ ես ուզում եմ եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ ՀՀ-ը դատապարտում է ներխուժման այդ գործողությունը: Մենք մտահոգված ենք իրավիճակով, որովհետեւ, մեր գնահատմամբ, այդ գործողությունը ավելի կխորացնի Սիրիայում հաստատված մարդասիրական ճգնաժամը: Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ այդ ապօրինի գործողությունը դադարեցնելու եւ Թուրքիայի սահմանի երկայնքով Սիրիայի քաղաքացիներին, այդ թվում՝ ազգային փոքրամասնություններին եւ նրանց իրավունքները պաշտպանելու ուղղությամբ:
Այս առումով ես ուզում եմ ընդգծել. ինչպես տեղյակ եք, ՀՀ-ը Սիրիայում իրականացնում է մարդասիրական առաքելություն, հաջողությամբ է իրականացնում այդ առաքելությունը, եւ մենք կշարունակենք այդ առաքելության իրականացումը: Ես կարծում եմ՝ իմաստ ունի, որ այսօր՝ կառավարության նիստի օրակարգի սպառումից հետո, մենք դռնփակ ռեժիմում քննարկում անենք եւ մտքեր փոխանակենք Սիրիայի հյուսիսում ստեղծված իրավիճակի, հնարավոր զարգացումների եւ մեր դիրքորոշումների վերաբերյալ»,- ասաց վարչապետը: