«Սահմանադրական դատարանում փոփոխությունների հետ կապված ԱԺ–ն չի սահմանափակվելու Արդարադատության նախարարության ներկայացրած՝ իրավական ոլորտում փոփոխությունների տանող օրենսդրական փաթեթով»,- այսօր խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում, ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը՝ անդրադառնալով ՍԴ-ի «Ազգային ժողովի դիմումի հիման վրա՝ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ» գործի քննությունը մերժելուն։
Վերջինիս մեկնաբանությամբ՝ Սահմանադրական դատարանը չի ուզում ոչ միայն լուծում տալ առկա խնդիրներին, այլ նաև չի ուզում նույնիսկ դրանք քննարկել։
«Դրանով իսկ ՍԴ-ն խորացրել է այն վստահության ճգնաժամը, որը կա դատարանի նկատմամբ։ ԱԺ-ն չի սահմանափակվելու միայն նախարարության կողմից ներկայացված փաթեթով՝ դատաիրավական համակարգում բարեփոխումներ իրականացնելու, դատավորների նկատմամբ վստահությունը վերականգնելու ուղղությամբ»,- զրույցի ընթացքում ասաց Մակունցը։