Տպագրվել է «Հայկական Ժամանակ» օրաթերթի 2006 թվականի նոյեմբերի 18-ի համարում
Առողջապահության նախարարությունը ծրագիր է ներկայացրել կառավարություն, ըստ որի` նախատեսվում է մարզերում միավորել այնտեղ եղած պոլիկլինիկաներն ու հիվանդանոցները: Ծրագիրը հաստատելու մասին կառավարության որոշումը նախագահի կողմից դեռեւս չի վավերացվել: Ճիշտ է, առողջապահության բնագավառի ներկայացուցիչները հաճախ այդ որոշման մասին այնպես են խոսում, կարծես արդեն ամեն բան հաստատ է (ինչի վստահության հիմքերը նրանք թերեւս ունեն), սակայն տեսականորեն այդ որոշումը կարող է եւ երբեւիցե չվավերացվել: Թե ինչքանով են բնակչին օգուտ տալու այդ միացումները, ուսումնասիրության կարիք է զգում: Մի բան պարզ է, Համաշխարհային բանկը բուժհաստատությունները արդիականացնելու, վերազինելու եւ այլնի համար ֆինանսական միջոցներ է տրամադրում արդեն միավորվածներին միայն:
Ասել է թե, չպետք է բացառել, որ կարող է ընդամենը ֆինանսական ներարկում ստանալու նկատառումից ելնելով էլ պոլիկլինիկաները հիվանդանոցների հետ միավորելու նախաձեռնություն է հանդես բերվել: Ինչեւէ: Թեեւ որոշումը դեռ վավերացման կարիք է զգում, սակայն ըստ տարածված լուրերի` Տավուշի մարզպետն ու Իջեւանի քաղաքապետն արդեն աչքադրել են Իջեւանի պոլիկլինիկայի շենքը, որը, ինչպես նշված է պոլիկլինիկայի կոլեկտիվի շուրջ քսան անդամների կողմից մեզ ուղղված նամակում, Իջեւանի վերջին տիպային առողջապահական կառույցն է: ՀՀ նախագահին, վարչապետին ու առողջապահության նախարարին ուղղված դիմումներում (որոնց տակ չեն ստորագրել պոլիկլինիկայի ղեկավարությունը եւ մի քանի բժիշկներ) կոլեկտիվն առաջարկում է, որ եթե պոլիկլինիկայի տարածքը մասնավորեցվելու է, ապա այն ուղղակի վաճառքի ձեւով հենց պոլիկլինիկայի կոլեկտիվին հատկացվի:
Իսկ գնելու հնարավորություն կոլեկտիվի անդամները գտնում են, որ կունենան, քանի որ ուղղակի վաճառքի դեպքում բավականին էժան է լինում` մեկնարկային արժեքի 20-30 տոկոսը: «Եթե չի մասնավորեցվում, առաջարկում ենք ստեղծել մարզային նեղ մասնագիտական առողջապահական կառույց, քանի որ պոլիկլինիկան ունի ժամանակակից ախտորոշիչ բաժանմունք, ապահովված է համապատասխան մասնագետներով: Մարզի քաղաքների եւ սահմանամերձ գյուղերի բնակչությունը ստիպված է բժշկական օգնություն ստանալ մայրաքաղաքում, որը ֆինանսապես մատչելի է քչերի համար»,- նշվում է դիմումի մեջ:
Թե ի՞նչ հաջողություն կունենա Իջեւանի պոլիկլինիկայի կոլեկտիվը, երբ նրանց «պայքարը», փաստորեն, մարզպետի ու քաղաքապետի դեմ է, դժվար է ասել: Կոլեկտիվի անդամներից ոմանք ասում են, թե որպեսզի իրենց հասկացնել տան, որ բողոքները արդյունք չեն տա, լուրեր են տարածել, թե Իջեւանի պոլիկլինիկայի շենքը գնելու է ՀՀ վարչապետը: Դրան, սակայն, նրանք լուրջ չեն վերաբերվում: Այստեղ հետաքրքիր է տողատակի այն միտքը, որ եթե վարչապետն է մտքին դրել ինչ-որ շենքի սեփականատեր դառնալ, ուրեմն նրա ցանկության դեմ բողոքելը որեւէ իմաստ չի կարող ունենալ: Ինչեւէ: Նախագահի նստավայրից կոլեկտիվի անդամների դիմումին պատասխանել են` հայտնելով, որ իրենց դիմումը վերահասցեագրել են կառավարություն, թեեւ կոլեկտիվն ինքն էլ նաեւ կառավարություն էր դիմել: Մյուս տեղերից առայժմ պատասխան չկա: