Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց, որ արձակուրդն օգտագործել է, որպեսզի եվրոպական մի շարք քաղաքներ այցելի եւ հանդիպումներ ունենա տարբեր մասնագետների հետ:
«Մասնավորապես ինձ հետաքրքրում էր տրանսպորտի հարցը, աղբահանություն, աղբամշակում եւ սորտավորում»,- ասաց Մարությանը: Անդրադառնալով «Լույս» խմբակցության այն հայտարարությանը, թե Երեւանի հիմնախնդիրները դուրս են մնացել հնգամյա զարգացման ծրագրից, մասնավորապես դուրս է բերվել տրանսպորտի հարցը, Մարությանը պատասխանեց՝ ոչ մի հարց դուրս չի մղվել: Նա նշեց, որ ամենօրյա ռեժիմով աշխատում է այդ հարցի շուրջ:
Քաղաքապետը նաեւ անդրադարձավ 4-րդ կարգի վթարային շենքերի բնակիչներին վերաբնակեցնելու հարցին՝ նկատելով, որ այդ հարցը դուրս է համայնքի լիազորությունից: «Այնուամենայնիվ համայնքն իր վրա որոշ պարտավորություններ է վերցրել, եւ մենք շատ կոնկրետ գործողություններ ենք անում: Այստեղ շատ խանգարող հանգամանքներ կան, մեզ օրենսդրական փոփոխություններ են պետք: Հատկապես բազմաբնակարան շենքերի մասին օրենքում օրենսդրական մի շարք փոփոխությունների կարիք կա»,- ասաց նա:
Մարությանը հայտնեց, որ դիմել են Կառավարությանը եւ Ազգային ժողովին: Նպատակ ունեն ավելացնել կետ, որով հնարավորություն կունենան հարկ եղած դեպքում քաղաքացիներին տարհանելու անգամ առանց նրանց համաձայնության: «Այն շենքերը, որոնք խնդիր ունեն, մենք գտել ենք կառուցապատող: Կառուցապատողը բանակցել է շենքի բնակիչների հետ, պատրաստ է շենքը վերցնել, քանդել, տեղը սարքել նորակառույց, տալ նրանց համապատասխան բնակմակերես»,- ասաց Մարությանը:
Ըստ քաղաքապետի՝ նախատեսված է, որ մինչեւ կկառուցվի տարհանված բնակիչների համար նախատեսված նորակառույցը, բնակիչները կապրեն վարձով բնակարանում, որը, ըստ քաղաքապետարանի հաշվարկի, 1,5 2 տարի կտեւի:
Մարությանը նշեց, որ բնակիչները դեմ են տարհանմանը. «Այստեղ կարող է լինել վստահության հարց, քանի որ տարիների ընթացքում մարդիկ կորցրել են վստահությունը իշխանությունների հանդեպ, բայց լավագույն իրավաբանների միջոցով մենք ամենաուժեղ պայմանագրերն ենք կնքելու նրանց հետ: Նրանք ամեն դեպքում չեն կարող այդ խնդրում պարտված մնալ»: