Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի պաշտոնից երեկ հրաժարական ներկայացրած Էդգար Շաթիրյանը, որն «Իմ քայլը» խմբակցության առաջադրած թեկնածուն էր, հրաժարականի իր որոշման մասին նախապես չի տեղեկացրել «Իմ քայլը» խմբակցությանը: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում՝ լրագրողների հետ զրույցում, ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
«Մենք պոստ ֆակտում տեղեկացել ենք դրա մասին: Ես ցավում եմ, որ պարոն Շաթիրյանին եղել են կաշկանդող հանգամանքներ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում իր մասնագիտական որակներն իրացնելու եւ կոռուպցիայի կանխարգելմանն ուղղված քայլեր ձեռնարկելու համար: Կարծում եմ, որ խորհրդարանի կողմից տրված մանդատը, որով նա ներկայացել էր հանձնաժողով, պետք է բավարար վստահություն եւ անկաշկանդվածություն հաղորդեր նրան աշխատելու համար»,- նշեց Մակունցը՝ հավելելով, որ ինքը չի փորձել կապ հաստատել Շաթիրյանի հետ:
Խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարը հայտնեց, որ իրենք Շաթիրյանի հետ հրաժարականի պատճառների մասին դեռ չեն խոսել, ուղղակի վերջինիս գրառումից արձանագրել են, որ եղել են կաշկանդող հանգամանքներ, ինչը, Մակունցի համոզմամբ, չպետք է լիներ. «Կարծում եմ՝ պարոն Շաթիրյանն այլ պատճառների դեպքում եւ ցանկության դեպքում կապ կհաստատեր մեզ հետ»,- ընդգծեց Մակունցը:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ Էդգար Շաթիրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել էր, որ ստեղծված անվստահության պայմաններում այլեւս նպատակահարմար չի համարում իր հետագա պաշտոնավարումը.
«Անձիս (անձնական և մասնագիտական որակներիս) նկատմամբ մի կողմից Ազգային ժողովի առավելագույն վստահության և մյուս կողմից Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի երեք անդամի բացարձակ անվստահության պայմաններում նպատակահարմար չեմ համարում հետագա պաշտոնավարումս Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում։ Առկա իրողություններն անհամատեղելի են պրոֆեսիոնալիզմի և թիմային աշխատանքի մասին պատկերացումներիս հետ»,- մասնավորապես գրել էր Շաթիրյանը։