Դիլիջան քաղաքում գործող ռեստորանային համալիրներից մեկի տարածքում շանը կրակելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ ՔՕ-ի 258.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով (կենդանու նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը):
Հարուցված քրեական գործով Դիլիջանի ազգային պարկի տնօրեն Սուրեն Աղաջանյանը, ով նաեւ հիշյալ ռեստորանի սեփականատերն է, ունի կասկածյալի կարգավիճակ: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը, իսկ նրան պատկանող որսորդական հրացանը առգրավվել է:
Հիշեցնենք՝ երկու օր առաջ օգտատերերից մեկը ահազանգել էր, որ շանը կրակել են ռեստորանի տարածքում հենց իրենց աչքի առաջ, ինչի համար ռեստորանի սեփականատերը ներողություն է խնդրել, այնուհետ՝ հայտնել, որ դա իր շունն է եղել, ու սպանել են, որովհետեւ նախորդ օրը մի աղջկա է կծել: Ոստիկանությունից ավելի ուշ հայտնել էին, որ կատարվում է հետաքննություն: Գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանն էլ տեղեկացրել էր, որ ոստիկանությունում նախապատրաստված նյութերը Դատախազությունից ուղարկվել են ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժին՝ քրեական գործ հարուցելու, նախաքննություն կատարելու և այդ շրջանակներում անհետաձգելի մի քանի քննչական գործողություններ իրականացնելու ցուցումով: