ORSIS ընկերությանը հանել են Հայաստանի զենքի մատակարարների սեւ ցուցակից
Ռուսական ORSIS զինագործական ընկերությանը դատարանի որոշմամբ հանել են Հայաստանի զենքի մատակարարների սեւ ցուցակից: Այս մասին РИА Новости-ին հայտնել է հայ փաստաբանների կոլեգիայի փաստաբան, Հայաստանում այդ ձեռնարկության շահերը ներկայացնող Ալեքսանդր Սիրունյանը:
ORSIS-ը զենքի մատակարարների հայաստանյան սեւ ցուցակում էր հայտնվել ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից մի քանի միլիոն դոլարի ռազմական տեխնիկայի մատակարարման մրցույթի տապալումից հետո, որին մասնակցել էր այս ընկերությունը:
Ավելի ուշ ՌԴ առեւտրի նախարարությունը ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի անունով նամակ էր ուղարկել, որով ընկերությունը սեւ ցուցակում ներառելը համարել էր «չպատճառաբանված»:
Մրցույթի տապալման փաստով հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 376 հոդվածով՝ որպես ծառայության նկատմամբ ոչ պատշաճ վերաբերմունք: Ներկա պահին գործը Հատուկ քննչական ծառայության վարույթում է:
Սիրունյանն ասել է, որ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է իրենց միջնորդությունը եւ դադարեցրել ՀՀ ֆինանսների նախարարության որոշումը՝ ORSIS-ը երկրի սեւ ցուցակում ներառելու մասին, ինչը նշանակում էր, որ ընկերությունը չի կարող մասնակցել ՀՀ պետական գնումներին:
Այս որոշմամբ ORSIS-ը վերականգնել է իր շահերը եւ կարող է կրկին դառնալ զենքի մատակարար ՀՀ ուժային կառույցների համար: