Կառավարության այսօրվա նիստում որոշվեց Մաքսատուրքից ազատման արտոնություն տալ «Էյ բի սի տեքստիլ» ՍՊԸ-ին և ևս երեք ընկերության:
Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը նշեց, որ «Էյ բի սի տեքստիլ» ՍՊԸ-ն գործում է Արարատի մարզում: Կազմակերպությունն արտադրությամբ է զբաղվում 2017 թվականից տեքստիլ ոլորտում, նախկինում ունեցել է արտոնություն և այս հայտով դիմել է ևս 10.5 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով ապրանքների ներմուծումը մաքսատուրքից ազատելու խնդրանքով: Մաքսատուրքի գումարը կազմելու է 547.9 մլն դրամ, իսկ ՀՀ պետբյուջեի եկամուտների նվազումը՝ 6.7 մլն դրամ: Կազմակերպությունն ունի 60 աշխատատեղ, ընդլայնման այս ծրագրի արդյունքում նախատեսում է ստեղծել ևս 110-ը: Ընկերությունում միջին աշխատավարձի չափն է 192 հազար դրամ:
Չզեկուցվող հարցերի թվում ևս երեք կազմակերպությունների շնորհվեց այդպիսի արտոնություն, որի հանրագումարային արժեքն է 18.4 մլրդ դրամ: «Այս չզեկուցվող հարցերի շրջանակում ընդգրկված երեք հայտերով ստեղծվելու է 120 նոր աշխատատեղ՝ 160 հազար դրամ միջին աշխատավարձով»,- հաղորդեց նախարարը:
Այս որոշումներով՝ ընդհանուր 29 մլրդ դրամ ընդհանուր արժեքով ապրանքներ ազատվեցին մաքսատուրքից, մաքսատուրքը 2.3 մլրդ դրամ է, պետական բյուջեի եկամուտների նվազումը մոտ՝ 28 մլն դրամ: Այս չորս կազմակերպություններում նախատեսվում է ստեղծել 230 նոր աշխատատեղ: