Հայտնաբերվել են կործանված Boeing 737-ի սեւ արկղերը. ահաբեկչության վարկածը հերքվել է
Հայտնաբերվել են Թեհրանում կործանված ուկրաինական Boeing 737 ինքնաթիռի սեւ արկղերը: Այս մասին հայտնում է իրանական FARS գործակալությունը:
Իրանի քաղավիացիայի ղեկավարը հայտարարել է, որ հավաքվել են բոլոր անհրաժեշտ տվյալները, հայտնաբերվել են սեւ արկղերը եւ սկսվել է փաստական հետաքննությունը:
Նշենք, որ պաշտոնական Թեհրանն ու Կիեւը հերքում են ահաբեկչության վարկածը եւ հաստատում, որ աղետի պատճառ է եղել ինքնաթիռի շարժիչի բռնկումը:
Հիշեցնենք, որ Boeing-737 ինքնաթիռի կործանման հետեւանքով ինքնաթիռում գտնվող բոլոր անձինք զոհվել են՝ 167 ուղեւոր եւ անձնակազմի 9 անդամ:
Նախնական տեղեկություններով՝ ինքնաթիռը ռադարներից կորել է օդ բարձրանալուց ընդամենը 2 րոպե անց, ընկել է բարձրությունից եւ մասնատվել, այնուհետ երկար ժամանակ աղետի վայրն այրվելիս է եղել:
Ըստ նախնական տվյալների՝ Իրանում ուկրաինական ուղևորատար Boeing-737 ինքնաթիռի կործանման հետևանքով զոհերի ցանկում ՀՀ քաղաքացիների չկան։
«Ուկրաինայի միջազգային ավիաուղիներ» ընկերության ներկայացուցիչները մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել են, որ ինքնաթիռը եղել է սարքին վիճակում, իսկ ներսում գտնվող անձնակազմը՝ ամենապրոֆեսիոնալներից: