Որ գործարարի կամ գործարարների հետ է բանակցում առողջապահության նախարարը Հայաստանում բժշկական դիմակներ արտադրելու շուրջ
Չի բացառվում, որ շուտով Հայաստանում եւս բժշկական դիմակներ արտադրվեն: Այս հնարավորության մասին երեկ խոսել է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: Ասել է, որ հարցը նախորդ օրը քննարկել է մի գործարարի հետ:
Թե ում նկատի ունի, նախարարը չի մանրամասնել: Գերատեսչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից ՀԺ-ի ճշտող հարցին պատասխանել են, որ Թորոսյանն այս օրերին տարբեր մարդկանց հետ է քննարկումներ ունենում, որպեսզի հասկանան, թե ով կարող է այդ գործով զբաղվել: Այնպես որ, հարցը դեռ քննարկումների փուլում է:
Մենք փորձեցինք կապ հաստատել նաեւ ԱԺ նախկին պատգամավոր, գործարար Սամվել Ալեքսանյանի հետ՝ ենթադրելով, որ քննարկում նաեւ իր հետ է եղել: Հեռախոսազանգին պատասխանում էր նրա օգնական Արմանը: Վերջինս շարունակ խոստացավ հարցն ու հեռախոսը փոխանցել Ալեքսանյանին, բայց այդպես էլ պատասխան չստացանք:
Առողջապահության նախարարությունից պարզաբանել են, որ Հայաստանում ընդհանրապես դիմակներ չեն արտադրվում՝ ո՛չ սովորական, ո՛չ հատուկ, սակայն մեր երկրի բոլոր բուժհաստատությունները հագեցած են դրանցով, եւ անհանգստանալու կարիք չկա: Նոր կորոնավիրուսի ներթափանցման վտանգը շատերին է ստիպել բժշկական դիմակներ գնել, եւ դեղատներում դրանք գրեթե իսպառ բացակայում են: Այդուհանդերձ, կորոնավիրուսի որեւէ հաստատված դեպք Հայաստանում չկա՝ չնայած դրա գոյությունն արդեն պաշտոնապես հաստատվել է հարեւան Իրանում ու Վրաստանում: Չհաստատված տեղեկությունների համաձայն՝ վարակը հասել է նաեւ Թուրքիա:
Նշենք, որ նախատեսվում է այստեղ արտադրել ոչ թե սովորական բժշկական դիմակներ, այլ՝ հատուկ:
Ավելի վաղ նմանատիպ դիմակների մասին խոսել էր ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը՝ նշելով, որ դրանք հիմնականում կրում են բժիշկները, քանի որ օգնություն են ցույց տալիս հիվանդներին, եւ անհրաժեշտ է առավել զգույշ լինել, սակայն դրանք կրելն այնքան էլ հեշտ չէ: Բացի այդ, թե՛ Վանյանը, թե՛ հետո նաեւ նախարարը նշել էին, որ դիմակ կրելու անհրաժեշտություն քաղաքացիների համար չկա:
Թորոսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել էր, որ բժշկական հաստատություններում այս պահին 150 հազարից ավելի պահեստավորված դիմակ կա: Ու թեեւ ամբողջ աշխարհում դրանց գինը բարձրացել է, բայց շուտով նոր խմբաքանակ ձեռք կբերվի:
Նա հիշեցրել է, որ դեղատներում վաճառվող բարակ դիմակները որևէ լուրջ ազդեցություն չունեն կորոնավիրուսով վարակման վրա, հատկապես բաց տարածություններում դրանք կրելը որևէ իմաստ չունի։ Թորոսյանը հայտնել է, որ դիմակ պետք է կրի այն մարդը, որը պոտենցիալ վարակակիր է, որպեսզի վիրուսը չմտնի շրջապատ: Բացի այդ, դրանք ունեն կրելու ժամկետ, պետք է պարբերաբար փոխել, չի կարելի օրերով կրել նույն դիմակը: