Որդեգրումների գործով Լիանա Կարապետյանի մեղադրանքը ծանրացվել է. նա 6 միլիոն գրավի դիմաց ազատ կարձակվի
«Երեւանի մանկան տուն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրեն, երեխաների ապօրինի որդեգրման գործով մեղադրյալ Լիանա Կարապետյանը 6 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ կարձակվի:
Քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից՝ այս որոշումը հրապարակեց Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Կենտրոնի նստավայրի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը՝ այդպիսով բավարարելով պաշտպանական կողմի միջնորդությունը:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում Լիանա Կարապետյանի պաշտպան Ալեքսան Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ օրվա մեջ որոշումն ստանալուց հետո Կարապետյանի հարազատները կկազմակերպեն գրավի վճարումը: Պաշտպանը նշեց, որ իրենք գրավի չափ չէին առաջարկել՝ դա թողնելով դատարանի հայեցողությանը:
Մինչեւ վերջերս Լիանա Կարապետյանը մեղադրվում էր ՀՀ ՔՕ-ի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 3-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ երեխային ապօրինի բաժանելը կամ փոխելը), սակայն երկու օր առաջ նրա մեղադրանքը ծանրացվել է: Կարապետյանն այժմ մեղադրվում է ՀՀ ՔՕ-ի 167-րդ հոդվածի 3-րդ կետով (ծնողներից երեխային ապօրինի բաժանելը կամ փոխելը, ինչը կատարվել է  կազմակերպված խմբի կողմից կամ անզգուշությամբ առաջացրել է երեխայի մահ կամ այլ ծանր հետևանքներ): Առաջադրված մյուս մեղադրանքի՝ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը) որեւէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել: Մեղադրանքի փոփոխությունից հետո նախաքննական մարմինը խափանման միջոցի վերաբերյալ միջնորդություն չէր ներկայացրել, քանի որ Կարապետյանն արդեն իսկ գտնվում էր կալանքի տակ:
Պաշտպանի խոսքով՝ մեղադրանքի վերաորակում կատարելով՝ քննիչը որեւէ նոր արարք չի նկարագրել. «Այսինքն՝ Լիանա Կարապետյանին վերագրվում է նույն արարքը, բովանդակային որեւէ բան չի փոխվել, ուղղակի այս պահին նախաքննական մարմինը նպատակահարմար է գտել նրան մեղադրանք առաջադրել 167-րդ հոդվածի 3-րդ մասով»: Հարցին, թե նոր մեղադրանքի՝ կազմակերպված խմբի հանգամանքը քննիչն ինչպես է հիմնավորել, պաշտպանը նշեց. «Ես չեմ կարող ասել, իմ կարծիքով՝ չի հիմնավորել, առաջադրված մեղադրանքը երկու դեպքում էլ անհիմն է»: Հարցին՝ նոր մեղադրանքի վերաբերյալ Կարապետյանը ցուցմունք տվե՞լ է, պաշտպանը չցանկացավ մանրամասնել, միայն նշեց, որ պաշտպանական կողմը մեղադրանքն անհիմն է համարում. «Նշեմ նաեւ, որ գրավի կիրառումը մեզ համար ամենացանկալի լուծումը չէր, քանի որ մենք համարում ենք, որ հիմնավոր կասկածն առհասարակ բացակայում է, այդ իսկ պատճառով նաեւ վճռաբեկ բողոք ենք ներկայացրել»:
Հիշեցնենք՝ 2019 թվականի տարեվերջին՝ մեղադրանքի առաջադրումից հետո, նախաքննական մարմինը Լիանա Կարապետյանին կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել, որը բավարարվել էր դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի կողմից: Վերջինս միաժամանակ թույլատրելի էր համարել գրավի կիրառումը, եւ Կարապետյանն ազատ էր արձակվել 3 միլիոն գրավի դիմաց: Դատարանի այդ որոշման դեմ Դատախազությունը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել, որը բավարարվել էր դատավոր Արմեն Դանիելյանի կողմից: 2020 թվականի հունվարի 29-ին Կարապետյանը կալանավորվել էր: Դատարանի այդ որոշումն էլ Ալեքսան Խաչատրյանը բողոքարկել էր Վճռաբեկ դատարան:
Բողոքը վարույթ ընդունվել է, թե ոչ, պաշտպանը դեռեւս տեղեկություն չունի: