ՀՀ Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ազգաբնակչությանը հորդորում է հետեւել միայն պաշտոնական լրահոսին, ազատ օրերը չօգտագործել ժամանցի վայրեր, կամ մարդաշատ հասարակական միջավայրերում գտնվելու համար:
«Խստորեն խորհուրդ եմ տալիս ոչ շտապ բոլոր միջոցառումները հետաձգել: Օգտվեք այս առիթից, մնացեք տանը, ընտանիք անդամների հետ: Եթե անհրաժեշտություն է ինչչ որ տեղ գնալը, գոնե պահպանեք այդ սոցիալական հեռավորություն ասվածը, որը 1-2 մետրն է, սահմանափակեք ձեռքսեղմումները, հետևեք անձնական հիգիենային, ախտահանեք ձեռքերն ու զգուշավորություն պահպանեք, պահպանեք հազալու, փռտշտալու կանոները»,-ասաց Թորոսյանը:
Ըստ նախարարի, այս պահին ՀՀ-ում կա 200 մեկուսացված անձ: Մեկուսացվում են նրանք, որոնք սերտ շփում են ունեցել արդեն հաստատված ախտորոշումով մարդկանց հետո: Էջմիածնի դեպքի համաճարակաբանական հետազոտությամբ, նախարարությունը հայտնաբերել է գրեթե բոլոր քաղաքացիներին, որոնք շփվել են հիվանդների հետ: «Հույս ունենք, որ մեկուսացվածների մոտ չի հաստատվի հիվանդությունը: Բայց եթե հայտնաբերվի էլ, նրանք արդեն մեկուսացված են: Չի բացառվում սակայն, որ լինի տեղեկատվությւան պակաս եւ որոշ մարդիկ դեռ բացահայտված չլինեն»,-ասաց նախարարը:
Վստահ եղեք, որ ոչինչ չի թաքցվում եւ նախարարությունը պարբերաբար կհաղորդի պաշտոնական տեղեկատվություն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նախարարը տեղեկացրել էր, որ այս պահին 15 հաստատված դեպք կա, որից միայն մեկի մոտ առկա է թոքաբորբ: