Խնդիրն օրական հաստատվող դեպքերի թիվն իջեցնելն է, որ առողջապահական համակարգը կարողանա վերցնել այս բեռը
Երեւանի Էրեբունի վարչական շրջանի եւ Չարենցավան քաղաքի արտադրամասերում կորոնավիրուսի տարածման հետեւանքով մեկուսացվել է մի քանի հարյուր անձ։ Այս մասին այսօր ասուլիսում նշեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը: «Այս թիվն անընդհատ փոխվում է. երեկ մեկուսացվել է Էրեբունու արտադրամասում աշխատող կամ կոնտակտավոր 144 անձ, այսօր այդ գործընթացը շարունակվում է: 2-3 հարյուր հոգի մեկուսացվել է մյուս արտադրամասից»,- նշեց նա:
Համաճարակաբանական հետաքննությունը սովորաբար երկար է տեւում, եւ մեր երկրում, ըստ նախարարի, չի դադարեցվում այն, քանի դեռ կա կասկած, որ շղթան չի ավարտվել, եւ քանի դեռ կա ռեսուրս այդ մարդկանց պահելու եւ գտնելու:
«Գալու է մի պահ, որ մենք պիտի անընդհատ հետաձգենք (թեպետ վստահ չեմ, որ կգա), երբ վերջնական հիվանդին չենք կարողանալու գտնել, պարզապես փորձելու ենք գտնել բոլոր՝ նման ախտանիշ ունեցող մարդկանց: Մենք հիմա թեստ դնում ենք բժշկական ցուցում եւ համաճարակաբանական ցուցում ունեցող մարդկանց, սակայն միգուցե գա մի պահ, երբ համաճարակաբանական ցուցումը կդնենք մի կողմ եւ միայն բժշկական ցուցումով կթեստավորենք: Դա կլինի, երբ աշխարհագրությունը մեծանա կամ դեպքերի թիվը: Եվ մեր խնդիրն է այդ ամենն ինչքան հնարավոր է հետաձգել եւ օրական հաստատվող դեպքերի թիվն իջեցնել, որ առողջապահական համակարգը կարողանա վերցնել այս բեռը: Այս խնդիրը աշխարհի բոլոր առողջապահական համակարգերի առաջ է»,- ասաց նախարարը: