Ուղղակիորեն մեր գրասենյակ ամենաշատը դիմում են արեւմտյան սփյուռքից՝ Լիբանանից, Իրանից։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության մամուլի կենտրոնում ասաց սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ո՞ր երկրում գտնվող հայերն են դիմում հանձնակատարի գրասենյակ՝ ՀՀ վերադառնալու հարցով։
«Սակայն անուղղակիորեն Ռուսաստանից են շատ դիմում։ Ռուսաստանից դիմորդների թիվն անհամեմատելիորեն մեծ է մյուս տեղերից դիմորդների թվից։ Մոսկվայի կուտակումների մասին երեւի մեր հայրենակիցները գիտեն։ Արդեն 2 թռիչք տեղի ունեցավ, եթե ոչ՝ 3, որի արդյունքում մի քանի հարյուր հայեր տարհանվեցին բերվեցին Հայաստան»,- ասաց Սինանյանը՝ հավելելով, որ այդ թիվը բավականին մեծ է։
Նրա խոսքով՝ հատկապես Հարավային Ռուսաստանում՝ Կրասնոդար, Ստավրոպոլ, Սոչի, կան մեծ թվով հայեր, որոնք ՀՀ քաղաքացիներ են, ուզում են վերադառնալ Հայաստան, սակայն ֆիզիկապես միջոցներ չունեն դրա համար։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք այլ երկրներում շա՞տ են վարակված հայերը, Սինանյանը պատասխանեց. «Մենք մի պահ մոնիթորինգ էինք անում, բայց հետո հասկացանք, որ անիմաստ է. թիվը մեծ է, իրավիճակն էլ՝ հեղհեղուկ, քանի որ ամեն տեղ, բացի Աֆրիկայի կենտրոնական պետություններից, հայեր են բնակվում, իսկ հիվանդությունը համատարած է։ Բնական է, որ Ռուսաստանում բնակվող մեր հայրենակիցներն էլ չեն կարող անմասն մնալ այդ ամենից։ Վարակներ կան ԱՄՆ-ում, եվրոպայի գրեթե բոլոր երկրներում»։