«Դոմոդոդովո»-ի ոդիսականը. Հայաստան է վերադառնում ՀՀ քաղաքացիների չորրորդ խումբը
Այսօր S7 ավիաընկերության Մոսկվա-Երևան չվերթով Հայաստան է վերադառնում  Մոսկվայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների հերթական խումբը:
Օդանավակայանում օրեր շարունակ հերթապահած և այսօր արդեն Երևան վերադարձող ուղևոր Արայիկ Եղիազարյանը ՀԺ-ի հետ զրույցում փաստեց, որ երեկ երեկոյան դեսպանությունից իրենց տեղեկացրել են նախատեսվող թռիչքի մասին և հրահանգել են առավոտյան գալ օդանավակայան: Ուղևորներին, ըստ հերթագրման ցուցակների, որը նախապես կազմել ու մշակել է ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը, տրամադրվել է ավիատոմս, նրանք անցել են հաշվառումը և սպասում են առաջիկա թռիչքին: Երեկ ՀԺ-ին տված հարցազրույցում ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը հայտնել էր, որ այս շաբաթ նախատեսվում է ևս մի քանի թռիչք Մոսկվայից դեպի Երևան, սակայն կոնկրետ ամսաթիվ չի նշել:
ՌԴ-ում ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչ Էդգար Արևշատյանը փաստեց, որ բոլոր քաղաքացիներին, որոնք դեռ չեն կարողացել հայտնվել առաջիկա չվերթում, կրկին դեսպանությունն առաջարկել է հյուրատուն: Նա հույս հայտնեց, որ «Դոմոդոդովո»-ում այլևս կուտակումներ չեն լինի:
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայի «Դոմոդեդովո» օդանավակայանի տարածքում ՀՀ քաղաքացիների կուտակումները սկսվել են սույն թվականի ապրիլի 2-ից: Մարտի 30-ին Ռուսաստանի Դաշնությունը դադարեցրեց բոլոր տեսակի կանոնավոր և տարանցիկ չվերթնրը երկրի սահմաններից դուրս: ՀՀ քաղքացիները, որոնք գտնվում են Ռուսաստանի Դաշնության տարբեր մարզերում, ունեին ետադարձ տոմս կամ համաճարակային իրավիճակի հետ կապված՝ կորցրել են աշխատանքը, հայտնվեցին բարդ իրավիճակում: Սկսվեց քաղաքացիների մեծ հոսք դեպի Մոսկվա՝ հույսով, որ հնարավոր կլինի տեղափոխվել հայրենիք:
Ապրիլի 6-ին, 7-ին և 12-ին Մոսկվայից տեղի ունեցան բացառիկ չվերթներ դեպի Հայաստան: Այդ չվերթներով տեղափոխվեց մոտ 680 ուղևոր: Ապրիլի 19-ին և 20-ին կազմակերպվեցին նաև չվերթներ Դոնի Ռոստովից և Կրասնոդարի մարզից դեպի Հայաստան՝ տեղափոխելով 200 ՀՀ քաղաքացի: Այս պահին ՌԴ-ում գտնվում են մեծ թվով ՀՀ քաղաքացիներ, որոնք ցանկանում են վերադառնալ հայրենիք: Նրանք, մոտ 3000 մարդ, դեսպանության տարածած օնլայն հարցաթերթիկով գրանցվել են և սպասում են չվերթի: Նրանց մեծ մասը ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ տեղավորվել է օդանավակայանին մերձ հյուրատներում, մնացածն էլ վերջին օրերին հերթապահում և գիշերում էին օդանավակայանում՝ հույս ունենալով առաջինը հայտնվել հնարավոր առաջիկա չվերթում:
Սակայն ապրիլի 20-ի լույս 21-ի երեկոյան «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում գտնվող քաղաքացիները տարհանվեցին տարածքից: ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վարդան Տողանյանը երեկ ՀԺ-ի հետ զրույցում հաստատեց տեղի ունեցածը և հավաստիացրեց, որ այն անսպասելի չէր, քանզի դեռ ապրիլի 5-ից սկսած էր օդանավակայանի ղեկավարությունն իրենց տեղեկացրել այդ մասին: Նա հայտնեց նաև, որ Ռուսաստանում սահմանված խիստ կարանտինային միջոցառումների հետևանքով ՀՀ քաղաքացիները, որոնք այսուհետ կհայտնվեն «Դոմոդոդովո»-ի տարածքում, ենթարկվեն քրեական, վարչական պատասխանատվության:
Ըստ պարոն Տողանյանի՝ Ռուսաստանում անցած տարվա տվյալներով գտնվում է 300 հազար ՀՀ քաղաքացի, որոնցից 3000-ը վերջին մեկ ամսվա ընթացքում հերթագրվել են և ցանկանում են վերադառնալ Հայաստան: