ՀՀ Կառավարությունն այսօրվա նիստում ընդունեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների 17-րդ միջոցառման նախագիծը։
Միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի տարածման պատճառով բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի առանձին տնտեսվարողների մոտ առաջացած դժվարությունների հետևանքով արդյունավետ աշխատատեղերի պահպանությանը, ինչպես նաեւ խթանել ոլորտում նորարարական գաղափարների իրագործմանը եւ առեւտրայնացմանը։
Միջոցառման շահառու են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի այն տնտեսվարողները, որոնք հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամիսների ընթացքում չունեն հարկային եւ վարկային ժամկետանց պարտավորություններ, հայտը ներկայացնելու օրվա դրությամբ վերջին 12 ամսվա ընթացքում դրամաշնորհ չեն ստացել Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից։
Աջակցությունը տրամադրվում է դրամաշնորհի ձեւով։ Հայտերի գնահատումն իրականացնում են ԲՏԱ նախարարի հրամանով հաստատվող անկախ մասնագիտական մրցութային հանձնաժողովները, որոնք կազմված են ոլորտի ասոցիացիաներից, մասնագետներից եւ պետական շահառու գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից։
Հարցը զեկուցող ԲՏԱ նախարար Հակոբ Արշակյանը նիստի ժամանակ ասաց, որ նախարարությունն իրականացրել է ոլորտի ներկա իրավիճակի ուսումնասիրություն, հարցումներ է իրականացրել 185 ընկերությունների շրջանակներում, որի արդյունքում պարզվել է, որ հարցմանը մասնակցած ընկերություների 54 տոկոսի մոտ ֆինանսական շրջանառության առումով բացասական միտումներ են գրանցվել, իսկ մարդկային ռեսուրսի զբաղվածության ցուցանիշով ընկերությունների՝ միջինում 45 տոկոսի մոտ առաջացել են ազատ ռեսուրսներ:
«Հաշվի առնելով կառավարության որդեգրած այն քաղաքականությունը, որ համավարակի պատճառով ստեղծված իրավիճակը պետք է փորձել օգտագործել որպես նոր հնարավորություններ՝ հարցմանը մասնակցած ընկերությունների 74 տոկոսը պատրաստակամություն է հայտնել մշակել նոր տիպի արտադրանքներ կամ վերամասնագիտանալ եւ ապրանքատեսակների ստեղծման մեջ ներրդրումներ կատարել: Ելնելով ստեղծված տնտեսական իրավիճակից՝ նախարարությունը ոլորտի տնտեսվարողների համար դրամաշնորհային փաթեթներ է մշակել, որի նպատակն է աջակցել ոլորտի աշխատատեղերի պահպանմանը, ինչպես նաեւ խթանել ոլորտում նորարարական գաղափարների իրագործմանն ու առևտրայնացմանը»,- ասաց նախարարը:
Նորարարական դրամաշնորհների առավելագույն չափը 10 մլն դրամ է, կարող են դիմել վերջին երկու տարիներին ՀՀ-ում գրանցված ու պրոդուկտ ստեղծած ընկերությունները: Կայացած ընկերություններին հատկացվելիք դրամաշնորհների առավելագույն չափը 20 մլն դրամ է: Այս դեպքում ընկերությունը պետք է 2 տարուց ավելի Հայաստանում գրանցված լինի եւ պատրաստ լինի նոր պրոդուկտներ ստեղծել: Երրորդ կետով համաֆինանսավորման դրամաշնորհներ կտրամադրվեն այն ընկերություններին, որոնք փաստաթղթերով կներկայացնեն, որ ներդրումներ ունեն: Համաֆինանսավորումը տրամադրվելու է 100 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի, քան 30 մլն դրամ: Սա վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնց ֆինանսավորել են ներդրող «հրեշտակները» կամ այլ տիպի ներդրողներ:
Արշակյանը նշեց, որ 2 տեսակի ընկերություններ կան՝ վենչուրային ընկերությունները եւ ներդրող «հրեշտակները». «Դրանք այն ընկերություններն են, անհատներն են, որոնք այս կամ այն նորարական ընկերություններում ցանկանում են ներդրում անել եւ փայաբաժին ունենալ»։
Նախարարը նշեց, որ հայաստանյան ՏՏ ընկերությունների 75 տոկոսից ավելին արտահանման ոլորտում է աշխատում, նրանց մոտ պայմանագրերի որոշակի դանդաղեցում կա այս ճգնաժամի պայմաններում: Հարցումների արդյունքով շուրջ 8 տոկոսի մոտ է ճգնաժամը դրական կամ շատ դրական ազդեցություն ունեցել, բայց 58 տոկոսի մոտ շատ բացասական ու բացասական ազդեցություն է եղել, իսկ ընկերությունների 38 տոկոսի մոտ ընդհանրապես ազդեցություն չի եղել. նրանք բնականոն շարունակում են աշխատել: