Վրաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել Ուկրաինայում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր ներկայացուցիչ Թեյմուրազ Շարաշենիձեին դեսպանությունից հետ կանչելու մասին: Դեսպանը կկանչվի՝ Վրաստանի նախկին նախագահ եւ Օդեսսայի նախկին նահանգապետ Միխաիլ Սահակաշվիլիի՝ պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ խորհրդակցությունների համար, հետագա ընթացքը կորոշվի առաջիկայում:
Այս մասին այսօր լրատվամիջոցներին հայտնել է Վրաստանի ԱԳ նախարար Դավիթ Զալկալիանին, փոխանցում է Imedi news-ը:
Նախարարը հայտնել է՝ Վրաստանը չի քննարկում Ուկրաինայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների խզման օրակարգ, սակայն Վրաստանի դատական համակարգի կողմից մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող եւ հետախուզվող անձին ուկրաինական պաշտոնյայի կարգավիճակ տալու որոշումը բազմաթիվ հարցեր է առաջացրել, որոնք քննարկելու կարիք կա:
Զալկալիանին նշել է, որ դեսպանի հետ վրացական իշխանությունները պետք է որոշեն, թե ինչ գործողություններ պետք է ձեռնարկվեն, որպեսզի ստեղծված իրավիճակը բացասաբար չանդրադառնա երկկողմ հարաբերությունների, տարբեր միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության եւ, «ամենակարեւորը», եվրոպական եւ եվրաատլանտյան ինտեգրման համատեղ ջանքերին: Ըստ նախարարի՝ իրենք նախկինում Ուկրաինային զգուշացրել էին, որ Սահակաշվիլիի՝ որեւէ բարձր պաշտոնի նշանակման դեպքում 2 երկրների հարաբերությունները կարող են խիստ սրվել:
Հիշեցնենք, Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հրամանագրով՝ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլին երեկվանից զբաղեցնում է Ուկրաինայի Բարեփոխումների գործադիր կոմիտեի նախագահի պաշտոնը՝ համալրելով երկրի Ազգային Բարեփոխումների Խորհրդի կազմը:
Զելենսկիի համապատասխան հրամանագիրը նախագահական կայքում հրապարակվել է երեկ:
Սահակաշվիլին Վրաստանի նախագահ է եղել 2004-2013 թվականներին: Իր պաշտոնավարման երկրորդ ժամկետի ավարտից հետո նա լքել էր Վրաստանը, այժմ ապրում է Ուկրաինայում եւ ունի ուկրաինական քաղաքացիություն:
Վրաստանում իշխանափոխությունից հետո Սահակաշվիլիի նկատմամբ մի քանի քրեական գործեր են հարուցվել, ընդ որում՝ ուրիշի գույքին ապօրինի տիրանալու եւ պաշտոնեական լիազորությունենրը չարաշահելու հոդվածներով: Վրացական դատարանները հեռակա կարգով մի շարք մեղադրական եզրակացություններ են հրապարակել Սահակաշվիլիի դատական գործերով: Ի դեպ, Սահակաշվիլին մեղավոր է ճանաչվել նաեւ 2005 թվականին խորհրդարանի պատգամավոր Վալերի Գելաշվիլիին ծեծելու համար, որի համար դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման:
Ինքը Սահակաշվիլին պնդում էր, որ իր նկատմամաբ քրեական հետապնդման հետեւում կանգնած է Վրաստանի՝ արդեն նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին, քանի որ վերջինս, ըստ Սահակաշվիլիի, վախենում է, որ իր՝ Վրաստան մուտք գործելուն պես նրա ռեժիմը կտապալվի:
Միխաիլ Սահակաշվիլին ուկրաինական քաղաքացիությունից զրկվել էր 2017 թվականին: Ուկրաինայի 5-րդ նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն համապատասխան հրաման էր արձակել՝ ելնելով տվյալներից, որոնք իբրեւ թե Սահակաաշվիլին թաքցրել էր քաղաքացիություն ստանալու գործընթացի ժամանակ:
2018-ի փետրվարին Սահակաշվիլիին արտահանձնեցին Լեհաստանին: Մայիսի 28-ին Ուկրաինայի 6-րդ նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին վերականգնեց Սահակաշվիլիի՝ ուկրաիանական քաղաքացիությունը: