Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այսօր ասուլիսում հայտարարեց, որ այս պահին Հայաստանում կորոնավիրուսի տարածման 15 օրը մեկ կրկնության տեմպն է գործում: «Եթե այսօր մենք ունենք 5600 դեպք, ապա տեմպի պահպանման դեպքում 15 օր անց կունենանք 11.200 դեպք, եւ մեր խնդիրն է այդ թափը կոտրել: Դա մշտական խնդիր է»,- ասաց նա:
Պատասխանելով հարցին, թե բոլոր քաղաքացիները կթեստավորվե՞ն՝ նա ընդգծեց. «ՀՀ բոլոր քաղաքացիները, ո՛չ, չեն թեստավորվելու, որովհետև դրա իմաստը չկա, քանի որ թեստավորվում են՝ ըստ ցուցումների»:
Անդրադառնալով հանրության մեջ տարածվող լուրերին, որ հիվանդանոցներում թեստավորվել են առաջարկում նաեւ այն հիվանդներին, որ կորոնավիրուսին բնորոշ ախտանիշներ չունեն՝ նախարարն ասաց. «Թեստավորումն արվում է բժշկական ցուցումներով. եթե կա սուր-շնչառական հիվանդության կասկած, թոքաբորբ, շփում հաստատված անձի հետ կամ որեւէ փակ հաստատությունում կամ աշխատավայրում միջոցառումների անհրաժեշտություն: Խոսքն առաջնային թեստավորման մասին է, հետագայում արվում են նաեւ երկրոդային թեստավորումները, արդեն՝ բուժման մեջ գտնվող անձանց, որպեսզի հասկանանք վիրուսի առկայությունը, եւ այդ կանոնը մինչ օրս գործում է: Որեւէ բացառություն դրանից չկա»: