Շրջակա միջավայրի նախարարությունը կոչ է անում կանխարգելել անտառային հրդեհները
Տարվա այս շրջանում հաճախակիանում են նաև անտառային հրդեհները, որոնց պատճառը որոշ դեպքերում կարող է լինել քաղաքացիների՝ անվտանգության կանոններին չհետևելը, կրակի հետ վարվելու կանոնների խախտումը։ Հանգստյան սեզոնն արդեն բացված է, և բազմաթիվ քաղաքացիներ մեկնում են անտառային հատվածներ՝ հանգիստը կազմակերպելու համար։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունը կոչ է անում կանխարգելել անտառային հրդեհները, որոնց տարածմանը նպաստում են նաև օդի ջերմաստիճանի բարձր լինելն ու տեղումների կրճատումը։
Ըստ նախարարության կոչի՝ բնությունը պահպանելու, անտառային հրդեհները բացառելու նպատակով պարտադիր է հետևել մի քանի պարզ կանոնների։ Կարևոր է զերծ մնալ հրդեհավտանգ իրավիճակներ ստեղծելուց, և կանխել կրակի հնարավոր բռնկումն ու տարածումը մասնավորապես բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում և անտառածածկ հատվածներում։
Անտառային հրդեհների հիմնական պատճառները մարդածին են։ Դրանք կարող են գոյանալ չթույլատրվող վայրերում խարույկներ վառելու, ծխախոտի մնացորդները չնախատեսված վայրերում և առանց մարելու դեն նետելու պատճառով:
Անտառային և խոտածածկ տարածքների հրդեհները կանխելու համար անհրաժեշտ է հիշել, որ չոր խոտը, փայտը, տերևները և ծառերը հրդեհավտանգ են:
Պարտադիր է խարույկներից հեռու պահել ցանկացած տեսակի վառելիք, չվառել խարույկը ծառերի տակ, վառել փոքր և վերահսկվող խարույկ:
Հեռանալիս կրկնակի ստուգել և համոզվել՝ արդյոք ամբողջությամբ մարել եք խարույկի կրակը: Դեռևս վառվող կրակի մնացորդները մարելու համար օգտագործել մեծ քանակությամբ ջուր կամ ծածկել կրակը ավազի հաստ շերտով:
Հավաստիանալ, որ ծխախոտի մնացուկն ամբողջությամբ մարված է: Այն դեն չնետել:
Կարևոր է արձագանքել, եթե նկատել եք նոր ձևավորվող անտառային հրդեհ կամ խոտածածկ տարածքի այրում:
Պարտադիր է հետևել ներքոնշյալ կանոններին՝
1. Շտապ ահազանգել արտակարգ իրավիճակների նախարարություն՝ 911 հեռախոսահամարով։
2. Եթե կրակը չի ներկայացնում վտանգ Ձեր կյանքին և առողջությանն ու դեռ շատ չի տարածվել, փորձել հանգցնել այն կտորի կամ լաթի միջոցով (դա անհամեմատ ավելի արդյունավետ է, քան եթե փորձեք հանգցնել կրակը քիչ քանակությամբ ջրով):
3. Եթե Դուք ստիպված եք անցնել կրակի միջով, ապա ծածկեք Ձեր դեմքը և բերանը խոնավ շորով: Եթե, այնուամենայնիվ, կրակը կպչի Ձեր հագուստին, մարեք այն՝ պտտվելով կամ թափահարելով:
4. Երբ ապահով տեղում եք գտնվում, անպայման ահազանգեք 911, անգամ եթե կարծում եք, որ ինչ-որ մեկը դա արդեն արել է: