Դատավորը մերժեց Ծառուկյանի պաշտպանների ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը. դատական նիստը կշարունակվի վաղը
Քիչ առաջ դատարանը մերժեք Գագիկ Ծառուկյանի պաշտպանների կողմից ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունը, իսկ  Ծառուկյանի՝ կալանքի հարցով միջնորդության քննությունը հետաձգեց վաղվան: Այս մասին լրագրողներին քիչ առաջ տեղեկացրեց Ծառուկյանի պաշտպան Երեմ Սարգսյանը:
Ըստ Երեմ Սարգսյանի, ինքնաբացարկի մերժման որոշումը դատավորից դեռ չեն ստացել, երբ ունենան, կծանոթանան, իրենց դիրքորոշումը կարտահայտեն:
Սույն քրեական գործը, Սարգսյանն ասաց, ԱԱԾ-ում ապօրինի է քննվում: «Այն հոդվածը, որով հարուցվել է քրեական գործը, հատուկ քննչական ծառայությանը ենթակա գործ է: Դատախազն իրավունք չունի փոխել նախաքննական մարմիններին: Այստեղ առաջին պահից սկսած ապօրինի է եղել, հետևաբար, հետագա բոլոր գործողություներն ապօրինի են:
Փաստաթղթերը, որոնք որ հայտնաբերվել և դրվել են գործի հիմքում, հայտնաբերվել են 2019 թվականի փետրվարի 5-ին: Փետրվարի 6-ին հարցաքննել են կոնկրետ անձին, հարցրել են, թե փաստաթղթից տպավորություն կա, որ ընտրողների ձայներ են գնվել, ի՞նչ կասեք, չեն ստացել պատասխան:
Հետո, հունիսի 5-ին հիշեցին, որ նման ինչ-որ հանգամանք կա և որոշեցին, որ նույն անձին կրկին պետք  է հարցաքննեն: Կրկին ոչ մի տվյալ: Եվ այդ նույն փաստաթուղթը կրկին զննում են հունիսի 10-ին և քրեական գործ են հարուցում»,-ասաց պաշտպանը:
Երեմ Սարգսյանը նաև ուշադրության արժանացրեց ՀՀ վարչապետ Մանե Գևորգյանի գրառումը, որն արվել էր Ծառուկյանի հայտարարությունից հետո, և նշեց, որ դրանում մատնանշված կաշառքի մասին քրեական գործը գոյություն չի ունեցել: Այսինքն, ըստ Երեմ Սարգսյանի, միայն սրանից կարելի  է ենթադրել, որ այս գործում քաղաքական երանգներ կան:
Հիշեցնենք, որ Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում՝ դատավոր Ռոբերտ Պապոյանի նախագահությամբ, մինչ ուշ գիշեր ընթանում էր ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին կալանավորելու՝ ԱԱԾ քննիչի միջնորդության քննությունը: