Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնի ընդհանուր և օպերատիվ հարցերով փոխտնօրեն Կարեն Պողոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնում է, որ այսօր կենտրոնից դուրս են գրվել ևս երկու ծայրահեղ ծանր վիճակում ընդունված հիվանդներ՝ մայր և որդի:
Բժիշկը ներկայացրել է նրանց պատմությունը.
Հիվանդ Ն.Ա., 64 տարեկան: Կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք է ընդունվել 25.05.2020թ. Covid 19 դրական, երկկողմանի թոքաբորբ, շնչական անբավարարություն 3-րդ աստիճանի ախտորշմամբ, ընդունման պահին spO2 75%: Ուղեկցող ախտրոշում՝ գլաուկոմա, կուրություն:
Որդին՝ Խ.Ա., 36 տարեկան:
Covid 19 դրական, երկկողմանի թոքաբորբ, շնչական անբավարարություն 3-րդ աստիճանի ախտորշմամբ, ընդունման պահին spO2 65%: Ուղեկցող ախտրոշում՝ ՄՈՒԿ (մանկական ուղեղային կաթված), նստային շրջանի խոր, տարածուն պառկելախոց՝ նեկրոզված մակերեսով:
Երկու հիվանդն էլ ինքնուրույն չէին շարժվում, Խ.Ա.-ն ընդանրապես կոնտակտի մեջ չէր մտնում և չէր ենթարկվում բուժանձնակազմին, երկար ժամանակ գտնվել էր պառկած վիճակում:
Երկու հիվանդներն էլ դուրս գրվեցին լավացումով:
«Շնորհակալություն կոլեկտիվին:
Covid 19-ը դատավճիռ չէ, նույնիսկ ուղեկցող ծանր հիվանդությունների առկայության դեպքում:
P.S. Պայքարում ենք միասին»,- գրել է բժիշկը: