Ինքնամեկուսացվածների քարտեզում ամենաշատ կարմիր կետերը Երեւանում են, հատկապես Նոր Նորքում, Շենգավիթում, Մալաթիայում
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի հրապարակած քարտեզում ինքնամեկուսացվածները հատկապես շատ են Երեւանում։
Նշենք, որ քարտեզը ցույց է տալիս COVID-19-ի դրական ախտորոշմամբ եւ ինքնամեկուսացման մեջ գտնվող քաղաքացիների հասցեները։ Նշված մեկ կետը մեկ հասցե է՝ մոտավոր ճշտությամբ՝ 50-100 մետր, որպեսզի ապահովվի քաղաքացիների անձնական տվյալների գաղտնիությունը։
Մեր ուսումնասիրության արդյունքում պարզ դարձավ, որ ինքնամեկուսացվածներ կան Երեւանի բոլոր 12 վարչական շրջաններում, թիվը հատկապես մեծ է օրինակ՝ Նոր Նորքում։ Այստեղ այն մինչեւ 1000-ի է հասնում։
Կետերը շատ են Նանսենի, Թեւոսյան, Բադալ Մուրադյանի փողոցներում, Նորքի 5-րդ զանգվածում եւ այլն։
Գրեթե նույն պատկերն է Շենգավիթում, որտեղ եւս ինքնամեկուսացվածները շատ են։ Կարմիրով է ներկված Ներքին Շենգավիթ 11-րդ փողոցը, կան կետեր Մանանդյան, Արարատյան, Տարոնցի փողոցներում, Կաշեգործների փողոցի եւ Բագրատունյաց պողոտայի, թիվ 110 դպրոցի մոտակայքում գտնվող վայրերում։
Կարմիր կետերը գրեթե բացակայում են Ներքին Շենգավիթի 7-րդ, 8-րդ, 9-րդ եւ 2-րդ փողոցներում։
Ընդգծենք, որ Շենգավիթը տարածքով Երեւանի 2-րդ ամենամեծ վարչական շրջանն է, այնտեղ բնակվում է 137․400 մարդ, Նոր Նորքում բնակչության թիվը 129․400 է (տվյալները՝ Երեւանի քաղաքապետարանի կայքից)։
Ինչպես երեւում է քարտեզում, ինքնամեկուսացվածներ շատ կան նաեւ Մալաթիա-Սեբաստիա եւ Արաբկիր վարչական շրջաններում։ Թիվը մի քանի հարյուրի է հասնում։
Մալաթիա-Սեբաստիայի դեպքում հատկապես շատ են Սեբաստիայի եւ Շահումյանի փողոցներում, հարակից տարածքներում։ Կան նաեւ դեպքեր Մանուկյան փողոցում։
Նկատենք, որ ամենաշատ բնակիչներ ունի հենց այս շրջանը՝ 142․600 մարդ։
Արաբկիրի Այգեկցու եւ Հովսեփ Էմինի փողոցներում կան մի շարք դեպքեր, կարմիր կետեր են առկա Ավետ Ավետիսյան փողոցում, Երեւանի Ժամացույցների գործարանի շրջակայքում եւ այլն։
Մի քանի հարյուր ինքնամեկուսացված կա նաեւ Կենտրոնում, այստեղ ընդգծված են հատկապես Աբովյան եւ Տերյան փողոցները, հարակից տարածքները։ Կետեր կան Թումանյան փողոցում եւ այլն։
Էրեբունի վարչական շրջանում հատկապես շատ են նշված վայրերը Նոր Արեշի 27-րդ, 34-րդ, 36-րդ փողոցներում, Ռոստովյան փողոցում եւ այլն։
Աջափնյակում էլ մի շարք ինքնամեկուսացվածներ կան Բաշինջաղյան փողոցում, Առաքելյան, Սիսակյան, Արզումյան փողոցների մոտակայքում։
Համեմատաբար պակաս, սական էլի շատ դեպքեր կան Նորք-Մարաշ, Ավան եւ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջաններում։
Ավանում ինքնամեկուսացվածներ կան Տաշքենդի փողոցում։
Քանաքեռ-Զեյթունում, ինչպես ցույց է տալիս քարտեզը, հիմնականում շատ են Զաքարիա սարկավագի, Յաղուբյան եւ Ռուբինյանց փողոցներում, կան կետեր Ավետիս Ահարոնյանի փողոցում, շատ քիչ էր՝ օրինակ Դավիթ Անհաղթի փողոցում եւ այլն։
Համեմատելով վերջին երեք վարչական շրջանների հետ՝ ինքնամեկուսացվածների թիվը մի փոքր պակաս է Դավթաշենում։ Այստեղ առավել ընդգծված է Դավթաշենի 3-րդ թաղամասը, պակաս՝ 1-ին եւ 4-րդ թաղամասերը։
Վարչական շրջաններից Նուբարաշենում ամենաքիչ ինքնամեկուսացվածներն են։ Նուբարաշենը բնակչության թվով ամենափոքր վարչական շրջանն է Երեւանի՝ 9700 բնակիչ։
Ինքնամեկուսացվածների թիվն այստեղ մի քանի տասնյակ է։ Կարմիր կետեր կան 9-րդ եւ 16-րդ փողոցների մոտակայքում եւ գրեթե չկան 13-րդ, 15-րդ, 17-րդ  եւ առաջին փողոցներում։
Նշենք, որ քարտեզը թարմացվում է 1 ժամ պարբերականությամբ։