Այս պահին մեր հասարակությունում շատ մեծ բարի կամք կա Լիբանանում ոչ միայն պայթյունից, այլև տնտեսական ճգնաժամից տուժած մեր հայրենակիցների նկատմամբ: Կզարմանաք, թե որքան մարդիկ են առաջարկում իրենց տները, եթե հավելյալ տուն ունեն, իրենց հանգստյան տներն են առաջարկում, այս փոքր ծավալներով մենք կարողանում ենք հոգալ բոլորի կարիքները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Լրագրողի դիտարկմանը, որ հայրենադարձները գալիս են հայրենիք, սակայն չեն հաստատվում այստեղ, Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ դա պատճառ չէ մեր հայրենակիցներին վատ վերաբերվելու համար: «Սիրիահայության փորձությունը բավական խնդրահարույց էր, և մենք այնտեղ կորուստներ ունեցանք, և դրա հիմնական պատճառը կարծում եմ՝ պետության անպատրաստությունն էր, սակայն ասեմ՝ այս դեպքերում ես շատ եմ դիմում Իսրայելի օրինակին. երբ Սովետական միությունը փլուզվեց, 3-4 միլիոն հրեա սովետական միության տարածքից հեռացավ և նրանց մեծ մասը՝ կեսից ավելին, նախընտրեց մեկնել Իսրայել: Սակայն բոլորը չէին, որ գնացին Իսրայել և մնացին այնտեղ: Շատերը Իսրայելը օգտագործեցին որպես տարանցիկ կետ Կանադայի եւ Միացյալ Նահանգներ և Ավստրալիա գնալու համար: Դա անխուսափելիորեն տեղի կունենա ոչ միայն լիբանանահայերի դեպքում, այլ հայրենադարձության տարբեր դրսևորումների ընթացքում»:
Նա նշեց, որ մինչ այս պահը 800-ից ավելի լիբանանահայ է ժամանել Հայաստան: Այժմ մենք շաբաթական 2 թռիչք ունենք Լիբանանից Հայաստան: «Թռիչքները գրեթե լի են գալիս: Եկողները ունեն տարբեր բնույթի խնդիրներ, և մենք անընդհատ նրանց հետ կապի մեջ ենք և ընդառաջում ենք: Իհարկե, ծրագիրը, որի վրա մենք աշխատում ենք, դեռ ուժի մեջ չէ, հետևաբար այդ ծրագրից չենք կարողանում օգտվել: Եկողների մի մասը պետական ծառայություններից օգտվելու անհրաժեշտություն չունի, իսկ որ մասը ունի, նրանց համար մենք գտնում ենք լուծումներ»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով Սփյուռքի հարցերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակից 10 աշխատողների ազատմանը՝ Սինանյանը նշեց, որ արել են ամեն բան՝ աշխատակազմի հնարավորությունները հզորացնելու համար:
Խոսելով այն մարդկանց մասին, որոնք երկքաղաքացի են և չեն կարողանում ցամաքային ճանապարհով վերադառնալ Ռուսաստան՝ Սինանյանը պատասխանեց, որ սա խնդիր է ամբողջ պետության համար: «Դա խնդիր է առաջացնում ոչ միայն մեր հայրենակիցների համար, որոնք ուզում են վերամիավորվել իրենց ընտանիքների հետ, այլ ամբողջ պետության համար: Կարծում եմ, որ կարճ ժամկետներում, երբ այս սահմանափակումները սկսեն թուլանալ, այս խնդիրն էլ կլուծվի. դա ինչ-որ չափով կապված է համավարակի ուժգնության հետ»,- նկատեց նա: