Տարածված աղմուկի պատճառով հիվանդները չեն գնացել ստուգումների, դեղամիջոց ստանալու. ընդլայնվելուց բացի, ոչինչ չի փոխվել
«Նորք» ինֆեկցիոն կլինիկական հիվանդանոցի եւ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնի միավորման արդյունքում ձեւավորված Ինֆեկցիոն հիվանդությունների ազգային կենտրոնի գործառույթների մեջ է մտնում ոչ միայն ինֆեկցիոն հիվանդությունների բուժումը, այլեւ որոշ հիվանդությունների վերացման մեթոդների մշակումը։ Մասնագետներն արդեն աշխատում են միասնական տեսլականի հիման վրա։
Նորաստեղծ ԻՀԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Հովհաննես Մադոյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ միավորման առաջին օրվանից սկսել են աշխատանքային քննարկումները։
«Արդեն հեպատիտ C-ի էլիմինացիայի ծրագրում ենք իրականացնում, բացի այդ, մորից երեխային ՄԻԱՎ-ի, հեպատիտ B-ի եւ սիֆիլիսի փոխանցման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներ ենք իրականացնելու։ Հայաստանը մորից երեխային ՄԻԱՎ-ի փոխանցման առումով լուրջ հաջողությունների է հասել։ Այդ փորձը մենք տարածելու ենք նաեւ այլ վարակների վրա»,- նշել է նա։
Տնօրենի պաշտոնակատարն այսօր լրագրողների հետ հանդիպումից մի փոքր ուշացել էր, պատճառը ԻՀԱԿ-ում իրականացվող վերանորոգման աշխատանքներն են․ թթվածնի կայան են գործարկել, որ պացիենտները կայանից ստանան թթվածինը։
Այս պահին վերանորոգվում է կենտրոնի 5-րդ բաժանմունքը, իսկ 6-րդում աշխատանքներն ավարտին են մոտենում (խոսքը նախկին «Նորք»-ի տարածքի մասին է)։
Կատարվում են նաեւ ընթացիկ աշխատանքներ, քանի որ նախկինում ոչ բոլոր բաժանմունքներն են նախատեսված եղել օդակաթիլային վարակների վերահսկումն ապահովելու համար: Նախատեսվում է նոր մասնաշենքի կառուցում, որը կկապի ա եւ բ մասնաշենքերը։ Ծրագրվում է լաբորատոր մասնաշենքի կառուցում եւս։ Դրանց նախագծային աշխատանքներն արված են։
Մադոյանն իր խոսքում անդրադարձել է մարտ ամսին ՁԻԱՀ-ի կենտրոնի շուրջ տեղի ունեցած աղմուկին։ Հիշեցնենք, որ ԲԿ-ի անձնակազմը դեմ էր միավորվելուն եւ բողոքի ակցիաներ էր իրականացնում։ Մադոյանը լրագրողներին հայտնել է, որ այդ աղմուկը պատճառ է դարձել, որ շատ հիվանդների թվա, թե կենտրոնը փակվել է, իրենց ստուգումներին ու դեղամիջոց ստանալու չեն գնացել։ Նույն տպավորությունը եղել է ստուգում իրականացնող լաբորատորիաների դեպքում։ Վերջին շրջանում էլ ասում էին, թե «Նորք»-ն է քանդվում։
Մադոյանը կոչ է արել զերծ մնալ նման լուրեր տարածելուց՝ մարդկանց առողջությանը վնաս չհասցնելու համար։
«Միավորման, անվանափոխման արդյունքում ընդլայնվելուց բացի, ոչ մի բան չի եղել, ոչ մի գործառույթ չի կանգնել»,- նշել է նա։
Տնօրենի պաշտոնակատարը չի ցանկացել մանրամասն խոսել իր անվան շուրջ տարածված մեկնաբանությունների մասին։
«Իմ կենսագրությունը բավականին թափանցիկ է, ֆեյսբուքյան իմ էջում իմ աշխատանքները, դրանց ժամկետները նշված են։ Այն մարդիկ, որոնք տարածում են իմ մասին տարբեր լուրեր, շատ լավ գիտեն, որ ես պատահական մարդ չեմ այս ոլորտում»,- նշել է նա։
Տնօրենի պաշտոնակատարը ԻՀԱԿ-ը պայմանականորեն բաժանել է Նորքի ու Ավանի մասնաշենքերի, քանի որ այսօր դրանք տարբեր գործառույթներ են իրականացնում։
Նորքի մասնաշենքում (նախկին «Նորք»-ի տարածք) այս պահին ընդունում են միայն կորոնավիրուսով հիվանդներին։ Հոսպիտալացնում են մարդկանց, որոնք ուղեգրվում են այլ բազմապրոֆիլ հիվանդանոցներ կամ մնում այնտեղ։ Օրական մոտ 30 հոգի դուրս է գրվում, մշտական գտնվողները 70-80 հոգի են։
Ավանի մասնաշենքում (ՁԻԱՀ հանրապետական կենտրոնի տարածք) կատարվում են այն բոլոր աշխատանքները, որոնք իրականացվում էին նախկինում։ Արդեն սկսել են հեպատիտ C-ի բուժման ծրագրի իրականացումը։