Դատավորների ընդհանուր ժողովի առաջադրած ՍԴ դատավորի թեկնածու Երվանդ Խունդկարյանի թեկնածության հարցը քննարկելու ընթացքում ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը անդրադարձավ այն դատական գործերին, որոնց հետևանքով ՀՀ-ն նյութական վնաս է կրել, ինչպես նաև հարված է հասցվել երկրի հեղինակությանը: «Դա A1+-ի, Թեղուտի, գլխավոր պողոտայի բազմաթիվ քաղաքացիների ունեզրկման վերաբերյալ գործերն են»,- մանրամասնեց պատգամավորը՝ հարց բարձրացնելով. «Այդ նույն գործերով այսօր այդպիսի որոշումներ կկայացնեի՞ք»:
«Ձեր կողմից մատնանշվա «ՄԵԼՏԵՔՍ ՍՊԸ»,-ի գործով այն, ինչ որ կարդացել եմ ՄԻԵԴ-ի վճռում, չեմ հանդիպել դատավորի կողմից որևէ խախտում թույլ տալու մասին ամրագրման որևէ հատվածի, այլ այնտեղ ուղղակիորեն արձանագրված է, որ դատական գործողությունների արդյունքում արդարադատության, արդար դատաքննության իրավունքի խախտում տեղի չի ունեցել, իսկ Թեղուտի գործերով կայացված դատական ակտերի հետ կապված ընդամենը կարող եմ արձանագրել հետևյալը. որպեսզի հասկանանք, թե որևէ դատավոր որևէ մեղավորություն ունի, նախ պետք է վերլուծենք այդ դատավորի լիազորությունների շրջանակը, իսկ քանի որ այդ ժամանակահտվածում ես Վճռաբեկ դատարանի դատավոր եմ եղել, պետք է գնահատական տալ՝ հասկանալու համար՝ արդյոք Վճռաբեկ դատարանը ներկայացրած բողոքը այդ տեսքով պարտավոր էր վարույթ ընդունելու, թե՝ ոչ: Բողոքները բավական համոզեցուցիչ չեն եղել»,-նշեց Խունդկարյանը:
«Այն գործերի, որոնց վերաբերյալ ՄԻԵԴ-ը շատ հիմնավոր որոշումներ է կայացրել ընդդեմ ձեր կայացրած դատական ակտերի»,-արձագանքեց Բաբաջանյանը:
Անկախ պատգամավորը նաև հարց էր ուղղել հուլիսի 31-ին Դատավորների ընդհանուր ժողովում արձանագրված խախտումների վերաբերյալ: Խունդկարյանն էլ հայտարարեց՝ ՍԴ դատավորի անդամի թեկնածուի ընտրության հարցում որևէ անճշտություն չի եղել: «Անորոշություն ընտրությունների ժամանակ տեղի չի ունեցել, և համապատասխան հաշվիչ հանձնաժողովը, ունենալով արդյունքերը ՝194 քվեաթերթիկը քվեատուփում վեր է լուծել և արդյունքում ամփոփել է, թե ով է տվյալ քվերակությանը հաղթող ճանաչվել»:
Խունդկարյանը նաև մանրամասնեց, որ ընդհանուր ժողովում դատավորի 6 ընտրություն է եղել: «Մենք ունեցել ենք Բարձրագույն դատական խորհրդիի անդամի ընտրություն և ՍԴ դատավորի թեկնածուի ընտրություն և անճշտություն, որ բացահայտվել է ենթադրյալ: Դա տեղի է ունեցել ԲԴԽ-ի անդամի ընտրության արդյուքների ամփոփման տեսանկյունից, որից հետո հաշվիչ հանձնաժողովի կողմից վերահաշվարկում կատարելու արդյունքում պարզվել է, որ ընդամենը հաշվիչ հանձնաժողովի թերացումն է: Իրականում քվեատուփում հենց 194 քվերաթերթիկ է եղել, բայց գուցե ծանրաբեռնված աշխատանքի արդյունքում, չգիտես ինչու, նրանց մոտ ստացվել է 204»:
Արձագանքելով Խունդկարյանի պատասխանին, Բաբաջանյանը նշեց. «Դուք ընտրությունների վերաբերյալ պատասխանեցիք այնպես, ինչպես 20 տարի Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանն էին պատասխանում: Թղթերով ամեն ինչ նորմալ է, վերջնարդյունքի վրա ոչ մի ազդեցություն չի ունեցել, և նույնիսկ բարոյական վերաբերմունք չեք ուզում հայտնել, թե ցավ եք ապրում, որ այդ ընտրությունների նկատմամբ կա անվստահություն ունեք: Դուք ինքներդ կարող էիք նոր ընտրություններ նախաձեռնել»: