ՀՀ վարչապետ, գերագույն գլխավոր հրամանատար Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել «Ռոսիա 1» հեռուստաընկերության «60 րոպե» հաղորդմանը, որը նվիրված էր արցախա-ադրբեջանական շփման գծում արդեն երեք օր տեղի ունեցող թեժ մատերին:
Ի պատասխան լրագրողի հարցին վարչապետը ասել է. «Առավոտյան նորությունն այն է, որ Ադրբեջանը գնդակոծել է անմիջապես հայկական գյուղերը: Իսկ դրանից առաջ՝ սեպտեմբերի 27-ին, ադրբեջանական զինուժը սկսել էր լայնածավալ ռազմական գործողություններ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ եւ արդեն 3 օր է ռմբակոծում են ԼՂ բնակավայրերը՝ օգտագործելով հրետանի եւ հարձակողական տեխնիկա։ Ցավոք, ունենք զոհեր ոչ միայն զինվորականների, այլ նաեւ քաղաքացիական բնակչության շրջանում»:
Վարչապտը նշել է, որ Թուրքիան փաստացի ներգրավված է այս գործընթացում:
«Մեր հավաստի տեղեկություններով` ռազմական ինստրուկտորները և բարձրաստիճան զինվորականները այժմ գտնվում են Ադրբեջանի հրամանատարական կետերում և տեղ-տեղ, նույնիսկ, ղեկավարում են ռազմական գործողությունները: Միջազգային մամուլում բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել այն մասին, որ Թուրքիան Սիրիայի տարածում վարձկաններ է հավաքագրում և տեղափոխում Ադրբեջան` Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ պատերազմին մասնակցելու համար: Ընդ որում տեղեկություն կա, որ արդեն Ադրբեջանի բնակավայրերում բախումներ են տեղի ունեցել այդ վարձկանների և տեղացի բնակիչների միջև, որովհետև վարձկանները փորձում են շարիաթի կանոններ մտցնել այդ գյուղերում: Նրանք մտնում են խանութներ և ստիպում, որ նրանք դադարեցնեն ալկոհոլի վաճառքը և այլն»,- ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը, պատասխանելով այսօր Հայաստանի տարածքում ռուսական F-16 կործանիչի կողմից հայկական ինքնաթիռի խոցման վերաբերյալ հարցին, նշել է, որ դա փաստ է, ինչով մեկ անգամ եւս ապացուցվում է իր ասածը:
«Ակնհայտ է, որ հիմա և' Հայաստանի, և՛ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը գտնվում են Թուրքիայի անմիջական վտանգի տակ: Եվ մեր տեղեկություններով Թուրքիան առիթ է փնտրում այս հակամարտությունում առավել լայնամասշտաբ ներգրավվելու համար: Իրենք առիթ են փնտրում, որպեսզի իրենց զորքերը տեղափոխեն Նախիջևան: Ունենք տեղեկություն, որ այնտեղ արդեն առկա են թուրքական բանակի որոշ ստորաբաժանումներ: Դա գաղտնիք չէ: Օգոստոսից թուրքական զորամասերը գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում եւ համատեղ զորավարժություններ են իրականացրել, եւ հենց այդ զորավարժությունների անմիջական շարունակությունն է Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ ռազմական գործողությունը»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ սա պատերազմ է՝ հսկայական ավերածություններով, զոհերով ու ռազմական մասնակցությամբ, եւ հաշվի առնելով 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած հայոց ցեղասպանությունը, հայ ժողովուրդն այս պատերազմը դիտարկում է որպես գոյությանն ուղղված վտանգ:
«Մենք սա դիտարկում ենք որպես Հայաստանին հայտարարված պատերազմ: Հայաստանը հարկադրված է օգտագործել ինքնապաշտպանվելու իր իրավունքը: Միջազգային հանրությունը պետք է վճռականորեն դատապարտի Ադրբեջանի և Թուրքիայի ագրեսիան, պահանջի, որպեսզի Թուրքիան ընդհանրապես դուրս գա այս տարածաշրջանից, որովհետև այստեղ նրա ներկայությունը Հարավային Կովկասում լավ բանի չի բերի եւ կարող է հանգեցնել իրավիճակի սրման»,- ասել է վարչապետը եւ նշել, որ միջազգային հանրությունը պետք է պարտադրի Ադրբեջանին դադարեցնել մարտական գործողությունները: