Քիչ առաջ Լոս Անջելեսից դեպի Հայաստան է ուղեւորվել ամերիկահայերի հավաքած մարդասիրական բեռը տեղափոխող «Քաթար էյրվեյզի» ինքնաթիռը: Այս մասին ՀԺ-ն տեղեկացավ քաղաքացիական ավիացիայի (ՔԱԿ) լրատվականից։
Հիշեցնենք՝ «Քաթար էյրվեյզ» ավիաընկերության՝ դեպի Հայաստան չվերթը նախատեսված էր հոկտեմբերի 15-ին, սակայն այն չէր կայացել։ Օդանավը պետք է անցներ Թուրքիայի օդային տարածքով: Թուրքիան, սակայն, խոչընդոտներ էր հարուցել Հայաստան տեղափոխվող հումանիտար բեռի համար: ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեից հայտնել էին՝ Լոս Անջելես-Երեւան չվերթի չեղարկման մասին ավիաընկերությունը հիմնավոր պատճառ չի նշել:
ՀԺ-ն քաղավիացիայից հետաքրքրվեց, թե արդյոք նո՞ր թռիչքուղով է բեռը տեղափոխվում, թե՞, այնուամենայնիվ, խնդիրը Թուրքիայի հետ կարգավորվել է։ Քաղավիացիայի խոսնակը մեր այդ հարցին չպատասխանեց, նշեց, որ դեռեւս նպատակահարմար չէ թռիչքուղու մասին մանրամասներ հրապարակելը։
Ըստ ՔԱԿ-ի՝ ակնկալվում է, որ հումանիտար օգնությունը ժամը 12:50-ին կհասնի Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայան։
Հիշեցնենք նաեւ, որ Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետ Տաթեւիկ Ռեւազյանը, անդրադառնալով թռիչքի չեղարկմանը, հայտնել էր, որ հիմքեր ունեն՝ պնդելու, որ Թուրքիան միտումնավոր է փակել օդային ճանապարհը:
«Առաջին անգամ չէ, որ Թուրքիան խոչընդոտում է դեպի Հայաստան բեռնափոխադրումները: Այդ երկիրը դեռեւս պատերազմից առաջ սկսեց խոչընդոտներ ստեղծել՝ ավիաընկերություններից պահանջելով բեռների մանրամասն ցանկը իր օդային տարածքով անցնելիս: Չնայած օդային տարածքի տրամադրումը յուրաքանչյուր երկրի սուվերեն իրավունքն է, սակայն միջազգային պրակտիկայի համաձայն՝ տվյալներ պահանջում են միայն վտանգավոր բեռների մասին՝ արտակարգ իրավիճակներում ճիշտ արձագանքելու համար (Չիկագոյի կոնվենցիա, հոդված 5): Այս բեռը, ընդ որում, զննման փուլն անցել էր»,- նշել է Հայաստանի քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետը։
Ավելի ուշ քաղավիացիայի կենտրոնը նաեւ տեսանյութեր հրապարակեց, որոնցից մեկում երիտասարդները, Արցախ-Հայաստան գրված ու եռագույնը պատկերված վերնաշապիկները հագին, ի նշան հաջողության ու անփորձանք վայրէջքի՝ ջուր են շփում ինքնաթիռի հետեւից։