Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի նախագահներն ընդգծել են կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունների պահպանման կարևորությունը
Ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ Էմանուել Մակրոնը եւ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շուրջ զարգացող իրավիճակը: Նախագահները շեշտել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև՝ կրակի դադարեցման մասին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման կարևորությունը: Այս մասին հայտնում է Կրեմլի լրատվական ծառայությունը:
ՌԴ նախագահի լրավական ծառայությունը հայտնում է, որ կողմերը մանրամասնորեն քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտու շուրջ իրավիճակի զարգացումը։ Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է ռազմական գործողությունների հետագա էսկալացիայի կանխման և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի քաղաքական-դիվանագիտական կարգավորման նպատակով բանակցությունների շուտափույթ վերսկսման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի մասին:
Շեշտվել է հոկտեմբերի 10-ին և 17-ին հակամարտող կողմերի միջև ձեռք բերված՝ կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների պահպանման կարևորությունը:
Կողմերն ընդգծել են որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներ ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի գծով Ռուսաստանի եւ Ֆրանսիայի միջեւ սերտ համագործակցության պատրաստակամությունը: