Հայաստանում և Ադրբեջանում ՈւԵՖԱ-ի հովանու ներքո հանդիպումեր չեն անցկացվի. ՀՖՖ-ն այլընտրանքային տարբերակներ չի դիտարկում
Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը՝ ՈւԵՖԱ-ի գործադիր կոմիտեն որոշում է կայացրել, որ ՈւԵՖԱ-ի հովանու ներքո կայանալիք ակումբային և հավաքականների մակարդակներով հանդիպումները միառժամանակ չեն անցկացվի Հայաստանում և Ադրբեջանում՝ մինչև նոր որոշման կայացումը:
Եվրոպական ֆուտբոլի գլխավոր կառույցի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ սեպտեմբերի վերջին բռնկված պատերազմի արդյունքում արդեն Եվրոպայի լիգայի փլեյ-օֆֆ փուլի մեկ, իսկ Ազգերի լիգայի խաղարկության երկու հանդիպում տեղափոխվել էին չեզոք դաշտեր: ՈւԵՖԱ-ի կարծիքով՝ ներկա պահին այդ երկրներում ֆուտբոլային հանդիպումներ անցկացնելը վտանգավոր է:
ՈւԵՖԱ-ն արդեն դիմել է Հայաստանի և Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիաներին, ինչպես նաև ՈւԵՖԱ-ի հովանու ներքո անցկացվող ակումբային մրցաշարերին մասնակցող ակումբներին ՈւԵՖԱ-ի հովանու ներքո կայանալիք հաջորդ տնային հանդիպումների համար այլընտրանքային տարբերակներ առաջարկել:
Նշվում է նաև, որ տարածաշրջանում իրավիճակը շարունակելու է հսկողության տակ մնալ, իսկ կայացված որոշումը չի ազդում հաջորդ տարի հունիսին կայանալիք Եվրոպայի 2020թ.-ի հետաձգված առաջնության Բաքվում անցկացվելիք հանդիպումների վրա:
Նշենք, որ նոյեմբերին Հայսստանի և Ադրբեջանի հավաքականները պետք է Ազգերի լիգայի 2020/21 խաղարկության խմբային փուլի իրենց վերջին հանդիպումներն անցկացնեն, իսկ ադրբեջանական ակումբներից Եվրոպայի լիգայի խմբային փուլին մասնակցում է «Ղարաբաղ» անունը կրող ֆուտբոլային ակումբը:
Մասնավորապես, Հայաստանի հավաքականը նոյեմբերի 18-ին Երևանում պետք է ընդուներ Հյուսիսային Մակեդոնիայի հավաքականին: Դրանից մեկ շաբաթ առաջ մեր ընտրանին, նույնպես Երևանում, պետք է ընկերական հանդիպում անցկացնի Քուվեյթի հավաքականի հետ:
Հայկական ժամանակը հարցում կատարեց Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիային՝ պարզելու՝ արդյոք ՀՖՖ-ն արդեն ունի այլընտրանքային տարբերակներ տնային հանդիպումների համար, և ինչքանով է ՈւԵՖԱ-ի կայացրած որոշումն ազդելու Քուվեյթի հավաքականի հետ նախատեսված հանդիպման վրա: ՀՖՖ մամուլի քարտուղարությունից մեզ պատասխանեցին, որ ՀՖՖ-ն դեռ չի դիտարկում այլ երկրներում հանդիպումներ անցկացնելու տարբերակը.
«Անկախ ՈՒԵՖԱ-ի Գործադիր կոմիտեի որոշումից՝ ՀՖՖ-ն դիմել է ՈՒԵՖԱ-ին՝ հայտնելով իր պատրաստակամությունը միջազգային հանդիպումներն անցկացնել Հայաստանում: Հոկտեմբերին ՀՖՖ-ն ՀՀ կառավարությունից ստացել էր Հայաստանում հանդիպումներն անցկացնելու անվտանգության բոլոր երաշխիքները: ՀՖՖ-ն պատրաստ է նոյեմբերին ևս հանդիպումներն անցկացնել Հայաստանում և առայժմ չի դիտարկում արտերկրում որևէ մարզադաշտում հանդիպում անցկացնելու տարբերակը»,- նշված է ՀՖՖ-ի պատասխանում:
Ինչ վերաբերում է Քուվեյթի հետ հանդիպմանը, ապա վերջնական որոշում այդ կապակցությամբ դեռ չկա: