Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը այսօր ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ընթացքում հայտարարեց, որ Արցախի հարցը գոնե այս փուլում և այս փուլից սկսած բավականին երկար ժամանակահատվածում չունի դիվանագիտական լուծում։
Նրա խոսքով՝ Ղարաբաղյան հարցի լուծման փոխզիջումային տարբերակը, որը ընդունելի է հայկական կողմի համար, Ադրբեջանի կողմից մերժվում է։
Վարչապետը նշեց, որ այս իրավիճակում անելիքը մինչև վերջ և անմնացորդ, անսասան պայքարելն է հայ ժողովրդի իրավունքների համար։ «Անկախ նրանից, թե ինչ տեղի կունենա, պետք է պայքարել մեր ժողովրդի իրավունքների համար։ Այսօր Ադրբեջանի վերը հիշատակված դիրքորոշման առումով և համատեքստում պայքարել մեր ժողովրդի իրավունքների համար նշանակում է առաջին հերթին զենք վերցնել և նվիրվել հայրենիքի իրավունքի պաշտպանության գործին, և այս պրոցեսը արդյունավետ կազմակերպելու պարագայում է, որ մենք ի վերջո կկարողանանք հասնել մեզ համար ընդունելի դիվանագիտական լուծման, որովհետև, ըստ էության, Ադրբեջանն այսօր ասում է, որ որևէ այլ բանի, բացի Ղարաբաղի կապիտուլյացիայից, համաձայն չէ, իսկ դուք, հասկանում եք, թե դա ինչ է նշանակում»,- հայտարարեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց՝ պաշտպանել Արցախի ժողովրդի իրավունքը նշանակում է պաշտպանել հայ ժողովրդի իրավունքը։ «Այստեղ խոսքը Ղարաբաղի մասին չէ, ես դա չեմ էլ ուզում քննարկել, որովհետև դեռ 90-ականների մեր ազատամարտի հերոսները և մեր ամբողջ կոնտեքստը այդպիսին էր․ Ղարաբաղի մասին խոսելով՝ խոսում ենք մեր ժողովրդի իրավունքների մասին, որովհետև դեռևս 90-ականների սկզբին ձևակերպել ենք, որ առանց Արցախի չկա Հայաստան, և հետևաբար պաշտապանել Արցախի ժողովրդի իրավունքը նշանակում է պաշտպանել հայ ժողովրդի իրավունքը։ Ես այստեղ տարանջատում չեմ տեսնում, իսկ սա այսօր առաջին հերթին նշանակում է կռվել, զենք վերցնել և կռվել հանուն այդ իրավունքների, այնքան ժամանակ՝ մինչև հնարավոր կլինի դիվանագիտական եղանակով հասնել ընդունելի որևէ տարբերակի, ընդ որում, ես խոսում եմ հարցի վերջնական լուծման մասին»։
Վարչապետի խոսքով՝ այդ պրոցեսը պետք է կազմակերպի և իրականացնի հայ ժողովրդի քաղաքական ղեկավարությունը։ «Եվ ես այսօր այս կոչը նաև ուղղում եմ մեր երկրի բոլոր քաղաքապետներին՝ առանց բացառության, բոլոր գյուղապետներին, պետական և տեղական ինքնակառավարման բոլոր մարմիններին, այդ մարմինների ղեկավարներին, որ նրանք ստանձնեն լիդերությունը, ձևավորեն կամավորական ջոկատներ, որոնք կիրականացնեն հայ ժողովրդի իրավունքի պաշտպանության գործը, և այդ ջոկատները պետք է դրվեն գլխավոր շտաբի պետի տրամադրության տակ: Ձևավորման պահը պետք է համարվի համարժեք զինվորական երդմանը, որը նշանակում է, որ նրանք պետք է կանգնեն այն տեղերում և իրականացնեն այն խնդիրը, ինչ, որ նրանց առջև կդրվի հրամանատարության կողմից»,- ընդգծեց ՀՀ գերագույն գլխավոր հրամանատարը։