Արցախի դեմ լայնամասշտաբ մարտական գործողություններին զուգահեռ հակամարտության կողմերի միջեւ ընթանում է տեղեկատվական պատերազմ: Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանի խոսքով՝ վերջին երեք շաբաթում ադրբեջանական կիբերհարձակումների որակը կտրուկ փոխվել է։
«Ակնհայտ է, որ այստեղ չեն գործում միայն ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները, որովհետեւ իրենց գործելաոճին մենք ծանոթ էինք առնվազն Տավուշյան դեպքերի ժամանակ, երբ մի շարք հաքերային թիմեր աշխատում էին տեղեկատվություն կորզելու համար»,- նշեց մեդիափորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը «Հոդված 3» ակումբի տեսակապի միջոցով կազմակերպված «Արցախյան տեղեկատվական պատերազմ» թեմայի քննարկման ժամանակ:
Իսկ թե ինչով կարող է պայմանավորված լինել ադրբեջանական կիբերհաձակումների ավելի պրոֆեսիոնալ աշխատանքը, փորձագետն առնվազն երկու վարկած ունի՝ կա՛մ լուրջ գումարներ են ներդրել ու ներգրավել «վարձկան» հաքերային թիմերի, (գոյություն ունեն պրոֆեսիոնալ թիմեր, որոնք փողի դիմաց պատրաստ են կատարել պատվեր), կա՛մ թուրքական հատուկ ծառայություններն են աշխատում Ադրբեջանի օգտին։
Մարտիրոսյանը նաեւ նշեց, որ վերջին մեկ ամսվա մեջ տասնապատկվել է հայաստանյան «Թվիթեր»-ի օգտատերերի թիվը։ «Ահռելի քանակով մարդ է գրանցվել, որ ինչ-որ կերպ մասնակցի այդ տեղեկատվատական պատերազմին և ինչ-որ բան անի»,- ասաց նա։
Նկատենք՝ պատերազմական օրերին Հայաստանում սոցցանցերին հասանելիության հետ կապված խնդիրներ չեն զգացվել, ինչը չի կարելի ասել Ադրբեջանի մասին: Հիմնական սոցիալական ցանցերի մուտքն Ադրբեջանում արգելափակված է: Արգելափակված է նաեւ հայկական լրատվական կայքերի հասանելիությունը:
Սամվել Մարտիրոսյանը նշեց, որ Ադրբեջանում դեռ այդ արգելքը չի վերացել, այսպես կոչված՝ տատանումներ են, մարդիկ պարբերաբար փորձում են առաձին ծրագրեր ներբեռնել, որոնց օգնությամբ շրջանցում են արգելափակումն ու մուտք գործում հայաստանյան լրատվամիջոցներ։