Աշխարհահռչակ ռոք խումբ «System Of A Down»-ը 15 տարվա դադարից հետո երկու նոր երգ է թողարկել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով հայտնում է խմբի անդամ Սերժ Թանկյանը։ Երգերը կոչվում են «Protect The Land» («Պաշտպանենք երկիրը») եւ «Genocidal Humanoidz» («Ցեղասպան մարդասիրություն»)։
«Մենք՝ որպես System Of A Down, 15 տարվա ընթացքում առաջին անգամ նոր երաժշտություն ենք թողարկել: Դա անելու ժամանակը հիմա էր, քանի որ միասին՝ մենք չորսով, մի ծայրաստիճան կարեւոր բան ունենք ասելու՝ որպես մեկ ձայն»,- գրել է Թանկյանը՝ հավելելով՝ այս երկու երգերն էլ խոսում են Արցախի եւ Հայաստանի մշակութային հայրենիքում ծանր եւ լուրջ պատերազմի մասին։
«Ադրբեջանում Ալիեւի եւ Թուրքիայում Էրդողանի կոռումպացված ռեժիմները ոչ միայն ցանկանում են Արցախն ու Հայաստանը հռչակել իրենցը, այլեւ անպատիժ ցեղասպան գործողություններ են կատարում մարդկության նկատմամբ՝ իրենց նպատակին հասնելու համար: Նրանք անում են դա հիմա՝ հույս դնելով նրա վրա, որ աշխարհը տարված է կորոնավիրուսի համավարակով, ընտրություններով եւ քաղաքացիական անհնազանդություններով՝ իրենց վայրագություններին արձագանքելու համար»,- նշել են խմբի երաժիշտները։
Թանկյանը նաեւ նշել է, որ վերը նշված երկու բռնապետություններում ապատեղեկատվություն են տարածում, եւ խոսքի ազատություն չկա իրենց ժողովրդի համար: «Խոսքի ազատությունը բոլորը չէ, որ վայելում են, բայց մենք այստեղ այն վայելում ենք, ուստի պատասխանատվություն պիտի ստանձնենք հնարավորության դեպքում ճշմարտությունը բարձրաձայնել: Մենք այստեղ ենք՝ պաշտպանելու մեր հողը, պաշտպանելու մեր մշակույթը եւ մեր երկիրը: Հիմա աչքերը փակելու ժամանակը չէ»: