Ազգերի լիգա. խմբային փուլի ամփոփումը
Ավարտվեց ֆուտբոլի Ազգերի լիգայի 2020/21 մրցաշրջանի խմբային փուլը: Հայաստանի հավաքականը, հանդես գալով C դիվիզիոնի երկրորդ խմբում, վաստակեց 11 միավոր և զբաղեցրեց առաջն տեղը, ինչն իրավունք է տալիս ազգային ընտրանուն Ազգերի լիգայի հաջորդ՝ 2022/23 մրցաշրջանում հանդես գալ B դիվիզիոնում:
Ուժեղագույն՝ A դիվիզիոնի 4 խմբում հաղթողներ դարձան Իտալիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի և Բելգիայի հավաքականները: Այս չորս թիմը 2021թ.-ի հոկտեմբերին կպարզի Ազգերի լիգայի 2020/21 մրցաշրջանի չեմպիոնին: Հոկտեմբերի 6-ին և 7-ին տեղի կունենան կիսաեզրափակիչները, իսկ հոկտեմբերի 10-ին՝ եզրափակիչ հանդիպումները: Եզրափակիչ 4 հանդիպումները տեղի կունենան Իտալիայում, իսկ վիճակահանությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 3-ին:
Բոսնիա և Հերցոգովինայի, Իսլանդիայի, Շվեդիայի և Շվեյցարիայի հավաքականները իրենց խմբերում զբաղեցրին վերջին՝ 4-րդ տեղը և հաջորդ մրցաշրջանում հանդես կգան B դիվիզիոնում:
B դիվիզիոնի 4 խմբերի հաղթողները՝ Ավստրիայի, Չեխիայի, Հունգարիայի և Ուելսի հավաքականները, մյուս մրցաշրջանում կխաղան A դիվիզիոնում: B դիվիզիոնը լքում են Հյուսիսային Իռլանդիայի, Սլովակիայի, Թուրքիայի և Բուլղարիայի հավաքականները, որոնք ձախողեցին ելույթները իրենց խմբերում ու զբաղեցրին վերջին տեղը:
C դիվիզիոնում Հայաստանի հավաքականի հետ միասին B դիվիզիոնի ուղեգիր ձեռք բերեցին Սլովենիայի, Չեռնոգորիայի և Ալբանիայի հավաքականները: Դիվիզիոնի 4 ամենաթույլ թիմերը 2021թ.-ի մարտ ամսին կորոշեն, թե որ երկու հավաքականներն են իջնելու D դիվիզիոն: Մոլդովա-Ղազախստան, Էստոնիա-Կիպրոս դիմակայությունների հաղթողները կմնան C դիվիզիոնում, մյուս երկու թիմերը կիջնեն կարգով ցածր դիվիզիոն: Վերջինների փոխարեն C դիվիզիոնում հանդես կգան D դիվիզիոնի երկու խմբերի հաղթողները՝ Ֆարերյան Կղզիների և Ջիբրալթարի հավաքականները:
Ազգերի լիգայի խաղարկությունը նաև հնարավորություն է տալիս խմբային փուլի հաղթող լավագույն երկու հավաքականներին հանդես գալ 2022թ.-ի աշխարհի առաջնության որակավորման փլեյ-օֆֆ փուլում: Այդ դասակարգման ցուցակում Հայաստանի հավաքականը 12-րդն է: Դա նշանակում է, որ Խոակին Կապառոսի թիմն իրավունք կստանա մասնակցել աշխարհի առաջության որակավորման փլեյ-օֆֆ փուլին միայն այն դեպքում, եթե իրենից վերև գտնվող 11 թիմերից (A, B ու C դիվիզիոնների խմբերի բոլոր հաղթողները) 10-ը աշխարհի առաջնության որակավորման հիմնական փուլում նվաճեն եզրափակիչ կամ փլեյ-օֆֆ փուլի ուղեգիր: