Գորիսի քաղաքապետը բերման է ենթարկվել ապօրինի հավաք կազմակերպելու փորձի կասկածանքով․ Մելիքյան
Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանն այսօր բերման է ենթարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-225․1-րդ հոդվածով նախատեսված արարքի՝ ապօրինի հավաքներ կազմակերպելու փորձի կասկածանքով։
Այս պահին նա ՀՀ քննչական կոմիտեում է, որտեղ նրան աջակցելու նպատակով հավաքվել են ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներ, մասնավորապես՝ ԲՀԿ-ական պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Արման Աբովյանը, «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ Արսեն Բաբայանը եւ ուրիշներ։
Հիշեցնենք՝ Գորիսի քաղաքապետը բերման էր ենթարկվել այսօր՝ վաղ առավոտյան։ Ոստիկանությունից մեզ տեղեկացրել էին, որ նա բերման է ենթարկվել հարուցված քրեական գործի շրջանակներում եւ ներկայացվել նախաքննական մարմին:
Առուշան Առուշանյանը երեկ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում էր արել՝ համաքաղաքացիներին կոչ անելով առավոտյան՝ ժամը 06:00-ից, միանալ իրենց ավտոերթին, շարժվել դեպի Սյունիքի դարպասներ եւ արգելել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մուտքը Սյունիք։
Այս պահին Քննչական կոմիտեի բակում է նաեւ «Իրավական ուղի» ՀԿ նախագահ, փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը, որը լրագրողներին տեղեկացրեց, որ զրուցել է Առուշանյանի փաստաբանների հետ եւ նրանցից է տեղեկացել հոդվածի մասին։ Մելիքյանը, սակայն, հիշեցրեց, որ ՀՀ-ում հավաքների ազատության արգելք այլեւս չկա, եւ տարակուսանք հայտնեց, թե ինչպե՞ս կարող էր Առուշանյանը փորձ անել ապօրինի հավաք կազմակերպել․ «Եթե սա ապօրինի հավաք է, ապա մենք բոլորս իրավունք ունենք պահանջել, որ 2018 թվականին նույն արարքը կատարելու առիթով եւս քրեական գործ հարուցվի, եւ Նիկոլ Փաշինյանին գիշերը՝ ժամը 5-ին, տնից հանեն եւ ձերբակալեն: Մենք տեսանք, որ անկախ նրանից՝ Առուշանյանին ապօրինի ձերբակալեց, թե ոչ, միեւնույն է, Նիկոլ Փաշինյանը Սյունիքում անելիք չուներ եւ խայտառակ ձեւով վերադարձավ Երեւան»։
Մելիքյանի խոսքով՝ տեղի են ունեցել դատավարական խախտումներ․ «Երբ 6-7 ժամ հետո փաստաբանները ահազանգում են, որ չգիտեն, թե որտեղ է գտնվում իրենց վստահորդը, արդեն իսկ նշանակում է կոպտագույն խախտում, որովհետեւ ազատությունից զրկված անձի նվազագույն իրավունքներից, թերեւս, ամենակարեւորներից մեկը փաստաբանի հետ կապվելու իրավունքն է: Օրենքը թույլ է տալիս փաստաբանից զատ՝ այլ անձանց հետ կապվելու իրավունքը մի քանի ժամով հետաձգել, բայց ոչ մի դեպքում թույլ չի տալիս հետաձգել փաստաբանի հետ կապվելու իրավունքը»։
Այս պահին Առուշ Առուշանյանն ու իր փաստաբանները Քննչական կոմիտեի ներսում են։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ է կատարել «ՀՀ-ում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» N 1586-Ն որոշման մեջ, որով ամբողջությամբ հանվել են հավաքների եւ գործադուլների կազմակերպման, անցկացման եւ դրանց մասնակցելու սահմանափակումները։ Ավելի վաղ՝ նոյեմբերի 23-ին, «Մեկ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր Արթուր Ղազինյանը Արծվիկ Մինասյանի եւ Վահե Գրիգորյանի հետ միասին վարչական հայց էին ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել «ՀՀ-ում ռազմական դրություն հայտարարելու մասին» Կառավարության որոշման որոշ կետեր, որոնց թվում էր նաեւ հավաքների ազատության արգելքը։ Վարչական դատարանը՝ դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, նոյեմբերի 27-ին հայցը բավարարել էր մասնակի՝ որոշում կայացնելով հավաքների ազատության արգելքի նորմը կասեցնելու մասին։