Առուշան Առուշանյանը ազատ կարձակվի․ դատարանը ոչ իրավաչափ ճանաչեց նրա ձերբակալումը
Գորիսի քաղաքապետ Առուշան Առուշանյանը շուտով ազատ կարձակվի։ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Վաչե Մարգարյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ վերադառնալով խորհրդակցական սենյակից, բավարարեց նրա ձերբակալման դեմ պաշտպանի բողոքը՝ ձերբակալությունը ճանաչելով ոչ իրավաչափ։
Առուշան Առուշանյանը բերման էր ենթարկվել, ապա՝ ձերբակալվել երեկ՝ վաղ առավոտյան։ Նա կասկածվում է ՀՀ քրեական օրենսգրրքի 34-2251 հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքի՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաքներ կազմակերպելու եւ անցկացնելու փորձի մեջ։
Նրա պաշտպան Արմեն Մելքոնյանի խոսքով՝ շուրջ 5 ժամ խորհրդակցական սենյակում գտնվելով՝ դատարանը փաստեց, որ Առուշանյանը ապօրինի է անազատության մեջ գտնվել․ «Ցավոք սրտի, այդ որոշման կայացումը տեւեց 2 օր, եւ 2 օր է՝ Առուշանյանը անազատության մեջ է, ես հիմա պետք է հասնեմ ձերբակալվածների պահման վայր, որպեսզի նրան կարողանանք ազատ արձակել»։
Նախքան դատարանի որոշման հրապարակումը Արմեն Մելքոնյանը նաեւ նշել էր, որ Առուշանյանի ձերբակալման մեջ քաղաքական ենթատեքստ է տեսնում․ «Նպատակ էր հետապնդում հիշյալ օրը նրան Գորիս համայնքից մեկուսացնելու, այն հարցադումները, որ մեր կողմից բարձրացվեցին եւ ուղղվեցին հետաքննության աշխատակցին, մնացին անպատասխան, հասարակ բան․ հետաքննության աշխատակիցը ինքն իրեն արձանագրություն է կազմել՝ վերնագրում չնշելով, թե այն ինչի մասին է, եւ գտել է, որ Առուշանյանի կոչը ապօրինի հավաքի կազմակերպում է, բայց գոնե պարտավո՞ր էր հարցում անել համայնքապետարան՝ պարզելու՝ արդյոք ապօրինի թե օրինական հավաք է, առ այս պահը վարույթն իրականացնող մարմինը չունի այդպիսի տվյալ, հարցում չի արել, գուցե դիմել էին, գուցե օրինական թույլատրված հավաք էր՝ օրով, ժամով, ինչպես պահանջում է օրենքը»։
Նշենք, որ «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝  հանրային հավաք անցկացնելու համար կազմակերպիչը պետք է գրավոր իրազեկի լիազոր մարմնին, բացառությամբ մինչև 100 մասնակից ունեցող, շտապ եւ ինքնաբուխ հավաքների։
Հավաքը, որի ապօրինի կազմակերպման փորձի մեջ կասկածում են քաղաքապետին, վերաբերում է երեկ Սյունիքի մարզում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաներին, որոնց ժամանակ մի շարք սյունեցիներ խոչընդոտեցին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը մարզ։ Նախորդ օրը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում Առուշանյանը գրառում էր կատարել՝ համաքաղաքացիներին կոչ անելով առավոտյան՝ ժամը 06:00-ից միանալ իրենց ավտոերթին, շարժվել դեպի Սյունիքի դարպասներ եւ արգելել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մուտքը Սյունիք։