Վանաձորում բացվեց կրծքագեղձի քաղցկեղի վաղ հայտնաբերման շարժական մամոգրաֆը․ ախտորոշումը և բուժումը կլինեն անվճար
Վանաձորում այսօր տեղի ունեցավ շարժական մամոգրաֆի բացումը, որին ներկա էին առողջապահության փոխնախարար Գեւորգ Սիմոնյանը, Երեւանի Ֆանարջյանի անվան ուռուցքաբանության ազգային կենտրոնի տնօրեն Նարեկ Մանուկյանը, Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանը, առողջապահության ոլորտի մարզի պատասխանատուները:
Ներկաները նախ մարզպետի աշխատասենյակում ներկայացրին ծրագիրը, ապա ուղեւորվեցին շարժական մամոգրաֆիայի բացմանը:
Բժշկական կենտրոնի բակում տեղադրված շարժական մամոգրաֆը այստեղ կլինի դեռ 6 ամիս: Օգտվել կարող են Վանաձորի, Գուգարքի, Մարգահովիտի, Վահագնիի, Լեռնապատի եւ Շահումյանի պոլիկլինիկաներում կցագրված 50-69 տարեկան կանայք: 6 ամիս հետո այն Վանաձորից կտեղափոխվի մարզի այլ քաղաքներ:
Լրագրողների հետ զրույցում Առողջապահության նախարարության ծրագրերի իրականացման գրասենյակի տնօրեն Երվանդ Էլիբեկյանը, խոսելով ծրագրից, ասաց. «Նախատեսում ենք մարզում սկսել կրծքագեղձի անվճար հետազոտություններ: Ծրագիրը մեկնարկել է 2018-2019թթ.-ին, այդ ընթացքում իրականացրել ենք շարժական սարքի գնման գործընթացը, վերպատրաստել ենք Վանաձորի տարածաշրջանի բժիշկներին ու ադմինիստրատիվ աշխատակիցներին, ովքեր պետք է իրականացնեն ազգաբնակչության ընդունելություն: Նպատակը հիվանդության վաղ ախտորոշումն ու հայտնաբերումն է, իսկ շեղումների հայտնաբերման դեպքում՝ բուժումը»,- ասաց պարոն Էլիբեկյանը՝ մեկ անգամ եւս շեշտելով՝ ծրագիրն ամբողջությամբ իրականացվելու է անվճար. «Եթե, Աստված չանի, որոշ կանանց մոտ հայտնաբերվեն շեղումներ, ախտորոշման հաստատումից հետո ամեն ինչ ուռուցքաբանության կենտրոնում եւս արվելու է անվճար»:
Մարզում աշխատանքներն ավարտելուց հետո շարժական մամոգրաֆիայի սարքը կտեղափոխվի նախ Տավուշի, ապա Սյունիքի մարզ:
«Թիրախային խումբը 50-69 տարեկան կանայք են, ես հորդորում եմ բոլորին մասնակցել ծրագրին: Չպետք է մոռանալ, որ կրծքագեղձի նորագոյացությունները կանանց մոտ առաջին տեղում են, եւ մենք հույս ունենք, որ այս հետազոտություններով տվյալ մարզերում կարող ենք նվազեցնել չարորակ նորագոյացություններից առաջացած բարդություններն ու նվազեցնել մահացությունները»,- ասաց ԾԻԳ-ի տնօրենը:
Լրագրողների դիտարկմանը, որ 2018-2019թ.-ի տարբեր զեկույցներով նշվել է, որ Լոռու մարզը կրծքագեղձի քաղցկեղի տարածվածությամբ առաջին տեղում է, եւ արդյոք դա չէր պատճառը, որ ծրագրի մեկնարկը տրվեց հենց Լոռու մարզից, Երվանդ Էլիբեկյանն ասաց. «Լոռին առաջին կանգառն է՝ հաշվի առնելով նաեւ նրա սոցիալ-տնտեսական վիճակը, սահմանամերձ լինելն ու մինչ այդ իրականացված տարբեր սկրինինգային հետազոտությունները, որի արդյունքներով Լոռու մարզը եղել է լավագույն դիրքերում»:
Հարցին՝ կա վիճակագրություն, թե կրծքագեղձի քաղցկեղով քանի կին կա Լոռու մարզում, Երվանդ Էլիբեկյանը դժվարացավ պատասխանել։