Ուսուցիչներին տրվող լրավճարների չափը կենթարկվի՞ փոփոխության. ԿԳՄՍՆ-ից պարզաբանում են, որ բանաձեւը լրամշակման փուլում է
Ուսուցիչների շրջանում լուրեր են տարածվում, որ դասղեկության համար վճարվող գումարը, որը մեկ դրույքի համար սահմանված վարձատրության 20 տոկոսն է կազմում, առաջիկայում պետք է կիսով չափ կրճատվի։ Նույն լուրերի համաձայն՝ գրավոր աշխատանքները ստուգելու համար ուսուցիչներին առանձին գումար այլեւս չի վճարվելու։
Այս տեղեկությունների իսկության մասին մեր հարցմանն ի պատասխան՝ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի եւ տեղեկատվության վարչության պետի տեղակալ Օֆելյա Կամավոսյանը նշեց, որ հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ֆինանսավորման բանաձեւը լրամշակման փուլում է, որն անպայման դրվելու է հանրային քննարկման։ Այդ փուլում էլ, ըստ նրա, հնարավոր կլինի ծանոթանալ առաջարկվող փոփոխություններին եւ ստանալ բոլոր հարցերի պատասխանները: Նա հավելեց, որ այս պահին մանրամասներ չի կարող հայտնել:
Հիշեցնենք, որ ուսումնական հաստատությունների՝ պետական բյուջեի միջոցներից ֆինանսավորման նոր կարգի նախագիծը հանրային քննարկման էր դրվել 2020 թվականի օգոստոսի 14-ին՝ e-draft.am հարթակում https://www.e-draft.am/projects/2672/: Ֆինանսավորման այդ  բանաձեւով, հակառակը, նախատեսվում էր դասղեկների վարձատրության համար կիրառել 10-20 տոկոս հավելավճար՝ ըստ դասարանում աշակերտների թվի, իսկ մեթոդմիավորման նախագահների համար՝ 10 տոկոս հավելավճար:
Թե ինչ փոփոխություններ կկրի լրամշակման մեջ գտնվող այս նույն նախագիծը, պարզ կդառնա լրամշակման ավարտից եւ նախագիծը հրապարակվելուց հետո: