Խոսել ենք կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ, խոսել ենք՝ դրանց հնարավոր գործարկման պայմաններում ինչ հնարավորություններ և մարտահրավերներ են առաջանալու տարածաշրջանում։ Եռաբլուր զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ անդրադառնալով երեկ Իրանի արտգործնախարար Մուհամադ Ջավադ Զարիֆի հետ ունեցած հանդիպմանը։
«Այդ իմաստով որևէ կոնկրետ նախագիծ այս պահի դրությամբ հստակեցման առարկա չէ»,-նշեց նախարարը։
Նա նաև նշեց, որ այս պահին ճանապարհների ապաշրջափակման, մասնավորապես՝ Կարս-Գյումրի ճանապարհը բացելու շուրջ Թուրքիայի հետ բանակցություններ չեն ընթանում։
Այվազյանի խոսքով՝ Արցախի հիմնահարցը լուծված չէ․ հիմնական հարցը Արցախի կարգավիճակի հստակեցումն է։ «Որպեսզի խոսենք տարածաշրջանում կայունության, անվտանգության, խաղաղության մասին, նախևառաջ պետք է ստեղծվի վստահության մթնոլորտ։ Եվ վստահության մթնոլորտը ստեղծվում է շատ կարևոր հարցերի լուծման պարագայում։ Նախևառաջ մեր գերիների ազատ արձակման հարցում։ Ես կարծում եմ՝ Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ սա հումանիտար հարց է, և եթե այս հարցը շարունակվի շահարկվել, ես վստահ եմ, որ այն լինելու է նաև խնդրահարույց Ադրբեջանի համար»։
Նախարարը վստահեցրեց, որ գերիների հարցով զբաղվող միջգերատեսչական աշխատանքային խումբը ամենօրյա ռեժիմով աշխատում է։ «Մեր գծով, եթե ուշադիր հետևել եք, միջազգային ճնշումը օրեցօր աճում է, և հուսով եմ՝ Ադրբեջանը կհասկանա, որ այդ հարցը պետք է ունենա հրատապ լուծում»։
Այվազյանը նաև նշեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները օրերս հանդիպում են ունեցել։ «Մենք մոտ ժամանակներս իրենց հետ կկապվենք և ակնկալում ենք իրենց առաջիկա այցը տարածաշրջան»։
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ևս մեկ անգամ ընդգծեց, որ եթե խոսում են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության մասին, ապա պետք է ընդհանուր ըմբռնում լինի, որ տարածաշրջանը չպետք է ունենա «հաղթողներ» և «պարտվողներ»։ «Եվ կարծում եմ՝ բոլորի կողմից կա ըմբռնում, որ եթե խոսում ենք խաղաղության մասին, ապա դա պետք է լինի արժանապատիվ խաղաղություն»։