Քաշաթաղցիները բողոքի ակցիա են անում Կառավարության դիմաց՝ պահանջելով գույքի փոխհատուցում
Այսօր Քաշաթաղի շրջանի մի խումբ բնակիչներ և համայնքապետներ բողոքի ակցիա են իրականացնում Կառավարության դիմաց՝ պահանջելով գույքի փոխհատուցում։
«Սաղ թողել ենք ընդեղ դուրս եկել, վերջին 2 ժամն են մեզ ասել՝ տարհանվեք: Մեզ տուն ապահովեն, մենք գնանք ապրենք։ Մենք ստեղ-ընդեղ ենք մնում։ Ոչ էլ օգնություն են տալիս։ Մի քանի անգամ տվել ա համայնքապետարանը, հիմա էլ ասում են՝ էլ չենք տալու։ Բա ո՞նց պիտի ապրի ժողովուրդը, ո՛չ տուն ունի, ո՛չ տեղ, գետնին են քնում երեխեքը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քաշաթաղի բնակիչներից մեկը։
Քաշաթաղի Հայկազյան համայնքի ղեկավարն էլ նշեց, որ շրջանի բնակչությունը տարհանվել է հոկտեմբերի 18-ից։ «Մեր բնակչության մեծ մասը եղել է ռազմաճակատում, համայնքները հանձնվել են։ Այժմ մեր պահանջն է գույքի փոխհատուցումը համարժեք և խելամիտ սահմաններում։ Մենք չենք ասում՝ ունեինք 100 միլիոն, թող տան մեր 100 միլինոը, մենք ասում ենք՝ համարժեք և խելամիտ սահմաններում»։
Համայնքի ղեկավարի խոսքով՝ Քաշաթաղից տեղահանվել է մոտավորապես 13.000 բնակիչ։ «Հայաստանի Հանրապետությունից տրամադրվել է տեղահանման գույքի փոխհատուցում 300.000 դրամ և 68.000 դրամ, որոնց ծրագրերում կան սխալներ, բնակչության մոտավորապես 20 տոկոսը չի կարողանում օգտվել այդ ծրագրերից, և արդեն չորս ամիս է՝ մարդիկ ապրելու հնարավորություն չունեն։ Բայց մեր խնդիրը, որ ոչ թե մենք դառնանք նպաստառու, դառնանք պետությունից գումար ստացող, մեր խնդիրն է մեր գույքի փոխհատուցումը, մենք կգնենք մեր բնակարանները, կդառնանք շահառուներ»։
Բնակիչները նաև ընդգծում էին, որ ակցիան քաղաքական չէ։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Քաշաթաղի շրջանի 5 տասնյակից ավելի բնակավայր անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։