Փետրվարի 1-ին ՌԴ մեկնած ուղեւորների մի մասին հետ են ուղարկել․ նրանք COVID-19-ի թեստի հետ կապված խնդիրներ են ունեցել
Փետրվարի 1-ին՝ Ռուսաստանի հետ օդային սահմանը վերաբացվելուց հետո, Հայաստանից մեկնած քաղաքացիների մի մասը այսօր հետ է ուղարկվել։ Նրանց թույլ չեն տվել դուրս գալ օդանավակայանից՝ պատճառաբանելով, որ կորոնավիրուսային հիվանդության թեստի պատասխանը առկա չէ։
Երեք օր օդանավակայանում անցկացնելուց հետո շուրջ մեկ տասնյակ քաղաքացիներ, այդ թվում՝ երեխա, վերադարձել են Հայաստան։
Նրանց մի մասն ասում էր, որ թեստավորվել են «Նորմեդ» բժշկական կենտրոնի Վանաձորի մասնաճյուղում։ Այստեղի աշխատակից Թամարա Շահանզարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ իրեն էլ Մոսկվայից զանգահարել են այդ խնդրին բախված քաղաքացիներ։ Վստահեցրեց, որ լաբորատորիան թեստավորման գործընթացն ու հետազոտության արդյունքի տրամադրումն արել է սահմանված կարգի համաձայն։ Պարզապես, ինչպես ինքն արդեն հասցրել է պարզել, եղել են մարդիկ, որոնք «Ճամփորդի՛ր առանց COVID-19» հավելվածից օգտվելու համար օգտագործել են հարազատ-բարեկամների հեռախոսները, եւ Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում գրանցումն անցնելուց հետո հեռախոսը վերադարձրել են տերերին ու հետո մեկնել, այնինչ հեռախոսի մեջ ներբեռնած հավելվածի կարիքը կա նաեւ Ռուսաստանում։ Այստեղ եւս պահանջում են QR կոդը՝ համոզվելու համար, որ ժամանող ուղեւորի թեստի պատասխանը բացասական է։
Լաբորատորիայի աշխատակիցը նշեց, որ ինքն ամեն կերպ փորձել է օգնել այդ իրավիճակում հայտնված մարդկանց, խորհուրդ է տվել օդանավակայանում խնդրել համապատասխան հեռախոս՝ սմարթֆոն ունեցողներին ներբեռնել համապատասխան հավելվածը եւ սքանավորել թղթային տարբերակով իրենց տրամադրված QR կոդը, առաջարկել է այդ կոդն ուղարկել էլեկտրոնային փոստով, սակայն՝ անօգուտ։ Ըստ նրա՝ իրեն պատասխանել են, որ օդանավակայանում որեւէ մեկը չի ցանկանում աջակցել այդ հարցում՝ ասելով, որ դա իրենց պարտականությունների մեջ չի մտնում։
Ռուսաստանից հետ ուղարկված քաղաքացիները դիմել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ։ Այստեղից մեզ պատասխանեցին, որ դիմումը ստացել են, եւ այն ուսումնասիրության փուլում է։
Մենք փորձեցինք կապ հաստատել նաեւ տվյալ չվերթն իրականացրած «Նորդվինդ» ավիաընկերության հետ։ Վերջինիս ներկայացուցչություն «Ալյանսի» հեռախոսահամարներից ոչ մեկով կապ հաստատել չհաջողվեց։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի մեկից մինչեւ մարտի մեկն իրականացվում է պիլոտային ծրագիր․ Հայաստանից դեպի Ռուսաստան իրականացվում են չվերթներ, որից կարող են օգտվել միայն այն քաղաքացիները, որոնք սմարթֆոնների միջոցով կներբեռնեն համապատասխան հավելվածը եւ սահմանված կարգով կհանձնեն կորոնավիրուսի թեսստ եւ կունենան հետազոտության բացասական պատասխան։ Համաձայնությունը ձեռք է բերվել երկու երկրների կառավարությունների միջեւ։