ՏՏ ոլորտի 64 ընկերությունների դրամաշնորհ կտրամադրվի. Կառավարությունը հաստատեց որոշումը
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման 17-րդ միջոցառմամբ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների համար նախատեսված դրամաշնորհների տրամադրման վերաբերյալ համապատասխան որոշում ընդունեց:
Կառավարությունը որոշեց նվազեցնել 2021 թվականի պետական բյուջեով Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գծով նախատեսված ծախսային ընդհանուր պարտավորությունները շուրջ 10 տոկոսով՝ նվազեցված միջոցներն ուղղելով ՏՏ ոլորտի ընկերություններին՝ 912 մլն դրամ ընդհանուր:
Հարցը զեկուցող բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը հայտնեց, որ մրցույթի արդյունքում 330 մասնակիցներից 64-ը հաղթող են ճանաչվել, սակայն գումարի բաշխման պրոցեսը համընկել է ռազմական դրության սկզբի հետ, եւ միջոցները գնացել են այլ ուղղությամբ:
Արշակյանը տեղեկացրեց, որ ներկայում որոշակի հնարավորություններ են ստեղծվել նախարարության բյուջեում վերաբաշխում իրականացնելու եւ միջոցառումը ավարտին հասցնելու համար:
Նրա խոսքով՝ ստարտափ ընկերությունները նախորդ տարվա ընթացքում 50 միլիոն դոլարից ավելի ներդրում են ներգրավել Հայաստան:
«Ստեղծվել են 3400-ից ավելի աշխատատեղեր, 22%-ով աճել է աշխատատեղերի թիվը, ինչը նշանակում է, որ աշխատավարձերի կտրուկ տատանումներ չեն եղել, կարծում եմ՝ նաեւ կորոնավիրուսով է սա պայմանավորված: Այս պահին 18.400 աշխատակիցներ կան ոլորտում, եւ 192 նոր ընկերություններ պետության կողմից հարկային արտոնագիր են ստացել»,- տեղեկացրեց Հակոբ Արշակյանը: