ԱՀԿ-ն դոնոր կազմակերպությունների՝ Եվրոպական միության, ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ և այլ կազմակերպությունների հետ համատեղ շարունակում է աջակցել առողջապահության նախարարությանը՝ տրամադրելով COVID-19 համավարակի դեմ պայքարում անհրաժեշտ սարքավորումներ և նյութեր։
Այս մասին հայտնում է Անժելա Կժդրյանը՝ նշելով, որ վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում առողջապահության նախարարությանն է տրամադրվել լաբորատոր նյութերի և թեստերի մի քանի մեծածավալ խմբաքանակ, մասնավորապես՝ 40,000 հակագենային թեստեր, 140,000 նմուշառման ձողիկներ և լաբորատոր այլ անհրաժեշտ նյութեր։
Երկրում համավարակի դեմ պայքարի սկզբից ի վեր ԱՀԿ-ն տրամադրել է առաջնային նշանակության սարքավորումներ և նյութեր։
Անհատական պաշտպանության միջոցներ։ Հիվանդության դեմ պայքարող բուժանձնակազմի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով տրամադրվել են բժշկական դիմակներ, արտահագուստ, ձեռնոցներ և ակնոցներ։
Ախտոոշում։ Ավելի արդյունավետ և արագ թեստավորման համար տրամադրվել են ՊՇՌ և հակագենային թեստեր, լաբորատոր նյութեր, որոնք հնարավորություն են տվել մեծացնել թեստավորման ծավալները։
Բժշկական սարքավորում։ COVID-19-ով հիվանդների խնամքն ապահովելու համար տրամադրվել են բժշկական սարքավորումներ և պարագաներ՝ թթվածին ապահովող սարքավորում, էլեկտրասրտագրության սարքեր, ռենտգեն ապարատներ, ուլտրաձայնային սարքեր և հիվանդի վիճակը վերահսկող սարքեր։