Արցախի Ներքին գործերի նախարարության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունն իրազեկում է, որ հայտնաբերված զինամթերքի և խոշոր տրամաչափի զենքերի մնացորդների վնասազերծման աշխատանքներ են նախատեսվում Մարտակերտ քաղաքում և հարակից բնակավայրերում, Ստեփանակերտ քաղաքի մերձակա տարածքներում:
Միաժամանակ տեղեկացնում են, որ սակրավորական խմբերը ռուս գործընկերների և «The halo trust» ոչ կառավարական ականազերծող կազմակերպության հետ մեկտեղ հանրապետության տարածքում իրականացնում են ինժեներական և հետախուզական աշխատանքներ:
Հայտնաբերված զինամթերքը, որպես կանոն, պայթեցվում է տեղում, հնարավորության դեպքում տեղափոխվում է ավելի անվտանգ վայր: