«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունց այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ տարածաշրջանի պետությունների նկատմամբ կեցվածքի փոփոխության մասին հայտարարություններին:
«Ես կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր պետական պաշտոնյայի կարևորագույն հանձնառություններից մեկն է անել առավելագույնը՝ հզորացնելու ու ուժեղացնելու մեր պետությունն ու պետականությունը, միևնույն ժամանակ՝ ազգային ինքնության և պետական հիշողության պահպանմամբ»:
Դիտարկմանը՝ իշխանության առանցքային կերպարներից մեկը՝ Սասուն Միքայելյանը, անդրադառնալով այս հարցին, նշել է, թե շան հետ ընկերություն չեն անում, և հարցին՝ քաղաքական թիմում կա՞ն տարաձայնություններ, օրինակ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունները բարելավվելու հարցում, Մակունցը պատասխանեց:
«Ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ որևէ մեկի կողմից չի նշվել Թուրքիայի հետ բարեկամանալու մեկնաբանություն: Նման բառ, նման մեկնաբանություն չի հնչել: Պարոն Միքայելյանն արձագանքել է լրագրողների հարցին»:
Հարցին՝ ինչպե՞ս է պատկերացնում հայ-թուրքական հարաբերությունները, Լիլիթ Մակունցը նշեց՝ գոնե մինչև վերջերս Թուրքիան ակնհայտ ցույց է տվել, որ ունի ոչ բարեկամական, թշնամական վերաբերմունք ՀՀ-ի ժողովրդի նկատմամբ.
«Ես կարծում եմ, որ թեկուզ փոքր քայլերով Թուրքիայի մոտեցման վերանայումը կարող է հիմք հանդիսանալ հարաբերությունների հաստատման առնչությամբ»: