Ֆուտբոլի Հայաստանի ազգային հավաքականը հունիսի մեկին Վելիկա Գորիցայում ընկերական հանդիպում անցկացրեց աշխարհի փոխչեմպիոն Խորվաթիայի հավաքականի հետ:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Խոակին Կապառոսը մեկնարկային րոպեներից խաղալու հնարավորություն տվեց հրավիրված 4 նորեկներից մեկին՝ աջ պաշտպան Դավիթ Տերտերյանին: Պաշտպանության մյուս եզրում խաղը սկսեց Կամո Հովհաննիսյանը, կենտրոնում գործում էին Անդրե Չալըշըրն ու Տարոն Ոսկանյանը, նրանց թիկունքում՝ դարպասին կանգնած էր Դավիթ Յուրչենկոն:
Կիսապաշտպանության կենտրոնում խաղը սկսեցին Արտակ Գրիգորյանն ու Էդուարդ Սպերցյանը, եզրերում գործում էին Խորեն Բայրամյանն ու Էդգար Բաբայանը, իսկ հարձակման սուր ծայրում՝ Տիգրան Բարսեղյանն ու Սարգիս Ադամյանը:
Դաշտի տերերի մեկնարկային կազմում դաշտ դուրս եկան գրեթե բոլոր առաջատարները՝ Լուկա Մոդրիչը, Մարկո Բրոզովիչը, Անդրեյ Կրամարիչը, Իվան Պերիշիչը, Դոմինիկ Լիվակովիչը, Նիկոլա Վլաշիչը, Շիմե Վրսալկոն:
Խորվաթները խաղը սկսեցին իսկական ֆավորիտի պես՝ սեղմելով Հայաստանի հավաքականին սեփական կիսադաշտում: Առաջին 15 րոպեների ընթացքում դաշտի տերերը հազվադեպ էին դուրս գալիս մրցացի կիսադաշտից: Սակայն իրական վտանգավոր պահ միայն մեկ անգամ կարողացան ստեղծել. հաջող խաղաց Յուրչենկոն: Փոխարենը շատ էին անկյունայինները, որոնք մի որոշ ժամանակ արդյունք չէին բերում, բայց 23-րդ րոեպեին, ի վերջո, անկյունայինից Լուկա Մոդրիչի հիանալի փոխանցումը տուգանային հրապարակում գտավ իր հասցեատիրոջը. Իվան Պերիշիչը բոլորից բարձր ցատկեց ու գլխի հարվածով բացեց հաշիվը:
Բաց թողած գոլից հետո Հայաստանի հավաքականը փորձեց ավելի ակտիվ խաղալ առջևի գծում, բայց վտանգավոր պահերի գործը չէր հասնում: Խորվաթները շարունակում էին տիրել նախաձեռնությանը՝ հազվադեպ մոտենալով Յուրչենկոյի դարպասին: Խփած գոլից հետո ամենավտանգավոր պահը դաշտի տերերը ստեղծեցին 43-րդ րոպեին. Մոդրիչը գնդակը խաղարկեց թիմակցի հետ, մտավ տուգանային հրապարակ, սակայն չհարվածեց, այլ գնդակն ուղարկեց ավելի ձախ՝ դեպի Պերիշիչը, որը մոտ տարածությունից չկարողացավ գրավել գրեթե անպաշտպան դարպասը:
Ընդմիջմանը Կապառոսը փոխարինեց Ադամյանին, Սպերցյանին և Բաբայանին՝ նրա նց փոխարեն դաշտ դուրս բերելով Վահան Բիչախչյանին, Վբեյմար Անգուլոյին և հավաքականի մյուս նորեկ Կարեն Մելքոնյանին: Իր հերթին Խորվաթիայի հավաքականի գլխավոր մարզիչը 4 փոփոխություններ կատարեց, որոնք էլ ավելի ակտիվացրին թիմի խաղն առջևի գծում: Մասնավորապես, Մոդրիչի փոխարեն դաշտ դուրս եկավ Անտե Ռեբիչը՝ իտալական «Միլանից»:
Երկրորդ կեսի սկզբի 15 րոպեներին խորվաթներն առնվազն երեք անգամ կարող էին գրավել Յուրչենկոյի դարպասը, սակայն կամ բարձր էին հարվածում, կամ փրկում էր դարպասապահը:
62-րդ րոպեին Կապառոսը ևս երկու փոխարինում կատարեց: Բայրամյանն ու Տերտերյանն իրենց տեղը դաշտում զիջեցին Ժիրայր Շաղոյանին և Ժորդի Մոնրոյ Արարատին: Աստիճանաբար Հայաստանի հավաքականն էլ սկսեց վտանգավոր գրոհել ու սպառնալ մրցակցի դարպասին: 72-րդ րոպեին աշխատեց ինԿապառոսի փոփոխությունները. Շաղոյանը գնդակն ուղարկեց հետ՝ դեպի Անգուլոն, և վերջինս մոտ 25 մետրից կատարած ուժեղ հարվածով գեղեցիկ գոլի հեղինակ դարձավ: 79-րդ րոպեին Բիչախչյանի գերազանց անցումից հետո Կամո Հովհաննիսյանը կարող էր գոլի հեղինակ դառնալ, բայց դարպասապահը գնդակը հանեց անկյունային: Դրան հաջորդեց Կապառոսի վերջին փոխարինումը. Գրիգորյանի տեղը դաշտ դուրս եկավ Կարեն Մուրադյանը:
Վերջին 10 րոպեներին դաշտի տերերը նետվեցին առաջ՝ հաղթանակ կորզելու համար: 84-րդ րոպեին Կրամարիչի հարվածից հետո հերթական անգամ թիմին փրկեց Յուրչենկոն: Հայաստանի հավաքականը կարողացավ մնացած ժամանակում անառիկ պահել դարպասը. խաղն ավարտվեց ոչ-ոքի՝ 1-1 հաշվով: Այսպիսով, Կապառոսի թիմը արդեն 9-րդ անընդմեջ խաղում պարտություն չի կրում:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԳյումրու շուրջօրյա խնամքի կենտրոնի ղեկավար Գինուշ Զատիկյանը կարող է հեռացվել Կարմիր խաչից. հայտարարություն