Դատական ակտերով սնանկ են ճանաչվել 7 վարձակալներ․ Ռոմանոս Պետրոսյանն խորհրդակցություն է անցկացրել «Սևան» ազգային պարկում
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ Ռոմանոս Պետրոսյանն արտագնա աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել «Սևան» ազգային պարկում։
Նախարարն ազգային պարկի ղեկավար անձնակազմի և ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ քննարկել է առաջիկայում մեկնարկող մի քանի կարևոր նախաձեռնություններ, ապա վերլուծվել են ընթացիկ գործընթացները, որոնց թվում է «Սևան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի ֆինանսական վիճակը։
Այս պահին «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ում առկա են «Պետական սեփականություն հանդիսացող հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման» և «Հողամասի վարձակալության» մասին պետական գրանցում ստացած 917 պայմանագրեր (տարեկան 177 929 499 վարձավճար, 2094, 2 հա)։
Նշված պայմանագրերով դեբիտորական պարտքը 2021 թ․ նոյեմբերի 8-ի դրությամբ կազմում է 256 274 316 ՀՀ դրամ։
Դատական ակտերով սնանկ են ճանաչվել 7 վարձակալներ, որոնց պարտավորության գումարի չափը կազմում է 31 660 678 ՀՀ դրամ։
Թվով 34 վարձակալներին ներկայացված պայմանագրերի միակողմանի վաղաժամկետ լուծման առաջարկները ետ են վերադառնում «չպահանջված», «տեղափոխված», «բացակա» և այլ նշումներով, որոնց պարտավորության գումարի չափը կազմում է 55 094 339 ՀՀ դրամ
18 վարձակալներ մահացել են, որոնց պայմանագրային պարտավորությունների գումարը կազմում է 16 362 440 ՀՀ դրամ:
33 քաղաքացիական գործերով կատարողական թերթերը ներկայացվել են հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն կատարման, որոնց պարտավորության գումարը կազմում է 61 756 145 ՀՀ դրամ:
Նախարարը ևս մեկ անգամ կարևորել է ՊՈԱԿ-ի արդյունավետ ֆինանսական կառավարման անհրաժեշտությունը, որից էլ բխում է գույքագրված խնդիրերի լուծումն ու արձանագրված առերևույթ խախտումների վերացմանն ուղղված գործընթացների հաջող ընթացքը։
Հաջորդիվ քննարկվել է «Սևան» ազգային պարկի» տեխնիկական վերազինումը և հնարավորությունների հզորացումը, որը ծառայելու է լճի ափամերձ հատվածը ապօրինի կառույցներից ազատելու կարևորագույն նպատակին։
Ազգային պարկը վերազինվել է նոր տեխնիկայով, որով ՊՈԱԿ-ի ենթակա ափամերձ տարածքներում շարունակվելու է ապօրինի շենք շինությունների, տաղավարների, պարիսպների ապամոնտաժման ու տարածքներն աղբից մաքրելու գործընթացը, ապամոնտաժվում են 1901.5 մետր նիշից ներքև գտնվող, ապօրինի կառուցված շենք-շինություններ, հանգստի գոտիների պարիսպներ, քարաշեն կիսակառույցներ, երկաթյա տնակներ ու տաղավարներ, ինչպես նաև՝ լճի ափամերձ հատվածների ջրածածկման ենթակա տարածքներում շարունակվելու են անտառաշերտի մաքրման աշխատանքները։
Նշվում է, որ քննարկվել է նաև սիգի արդյունագործական ձկնորսության խնդիրը։
Այս պահին Շրջակա միջավայրի նախարարությունն Էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ ԳԱԱ Հիդրոէկոլոգիայի և ձկնաբանության ինստիտուտի հետ համատեղ նոր մոդել է մշակում, որպեսզի արդյունագործական ձկնորսության որսաշրջանի դադարեցումը տարածաշրջանում որևէ սոցիալական խնդրի չհանգեցնի։