Հայաստանում առաջիկայում շրջանառության մեջ կդրվի մեր երկրում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ արտադրված «Սպուտնիկ լայթ» պատվաստանյութը, որը կկիրառվի որպես երրորդ, այսինքն՝ խթանիչ դեղաչափ:
Պատվաստանյութի արտադրությունը ՀՀ առողջապահության և Էկոնոմիկայի նախարարության, «Լիկվոր» ընկերության և ռուսական ուղղակի ներդրումների սուվերեն ֆոնդի համագործակցության արդյունքն է:
«Սպուտնիկ Լայթը»-ը երրորդ խթանիչ դեղաչափ է համարվում ոչ միայն ռուսական արտադրության «Սպուտնիկ Վի» երկու դեղաչափ, այլ նաև այլ պատվաստանյութերի երկու դեղաչափ ստացած անձանց համար:
Ինչպես մեզ մոտ կիրառվող մյուս պատվաստանյութերը, այնպես էլ նոր արտադրված «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը քաղաքացիները կստանան անվճար. պետությունն այն կգնի և կբաշխի պոլիկլինիկաներին: «Այս պատվաստանյութը միանշանակ լինելու է մեր տեսականու մեջ: Եվ մեր քաղաքացիները հենց երրորդ՝ խթանիչ դեղաչափի համար կարող են դիմել և ստանալ «Սպուտնիկ Լայթ» տարբերակը»,- այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասաց առողջապահական գերատեսչության ղեկավար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նախարարի խոսքերով՝ պատվաստանյութի արտադրությամբ ՀՀ-ն դեղագործական արտադրությունում ևս մեկ քայլ առաջ է գնում և իրացնում իր ներուժը:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ շեշտեց՝ ՀՀ-ում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ արտադրված պատվաստանյութն անցել է բոլոր հսկողական չափանիշները. «Բավականին երկար ճանապարհ անցանք առողջապահության նախարարության, Էկոնոմիկայի նախարարության, «Լիկվոր» ընկերության, ինչպես նաև ռուս գործընկերների հետ: Համբերատար կերպով այդ ճանապարհն անցնելուց հետո եկանք, հասանք նրան, որ արդեն ունենք ՀՀ-ում արտադրված և բոլոր հսկողական չափանիշներն անցած պատրաստի արտադրանք, որը պատրաստ է մտնել շուկա»:
«Լիկվոր» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մաթևոսյանն էլ նշեց՝ շատ ուրախ են, որ նախարարությունների և ռուսական ուղղակի ներդրումների ֆոնդի հետ համագործակցությամբ ՀՀ-ում պատվաստանյութի արտադրությունն իրականություն դարձավ: «Մենք ռուսական կողմի հետ համագործակցում ենք: Ըստ մեր պայմանագրի՝ կատարվել է տեխնոլոգիական տրանսֆեր, այսինքն՝ արտադրության տեխնոլոգիայի տրանսֆեր, մեր ընկերությունը վերարտադրել է այս պատվաստանյութը, այսինքն՝ ներդրումներն արել է մեր ընկերությունը: Սա կարևոր հաջողություն էր թե՛ մեր ընկերության, թե՛ մեր երկրի համար»,- ասաց նա:
Ընկերությունը ռուսական արտադրական կողմից ստացված մայր հումքը՝ սուբստրատը, վերամշակում է, այն անցնում է տեխնոլոգիական պրոցես, առաջնային փաթեթավորում, երկրորդային փաթեթավորում և սառնարանային ռեժիմի տակ պահպանվում:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի խոսքով՝ գործընթացն սկսելիս նկատի են ունեցել նաև արտահանման հնարավորությունները, որը կբազմապատկի արտադրանքի ծավալները: Այսօր դեռևս արտահանման պայմանագրեր չկան, բայց մի շարք երկրների հետ կան քննարկումներ:
«Հիմա արդեն Մերձավոր Արևելյան մի շարք երկրների հետ բանակցություններ են ընթանում, քննարկվում է նաև որոշ աֆրիկյան երկրներ արտահանելու տարբերակը: Վստահ ենք, որ այս ամենը ռուս գործընկերների հետ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ շուտով հնարավոր կդառնա»,- ասաց Քերոբյանը:
Կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ կիրառվող «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը ռուսական արտադրության է: Այն արդեն գրանցված է 70 երկրում, բայց դեռ հաստատված չէ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից։
Այլ երկրներում պատվաստանյութն օգտագործվում է մեկ դեղաչափով: Այն փորձարկվել է շուրջ 150 մարդկանց վրա Մոսկվայից և Ստ. Պետերբուրգից: Ըստ Արգենտինայի առողջապահության նախարարության՝ «Սպուտնիկ Լայթ»-ը մեծահասակների վրա կիրառելու ընթացքում ցուցաբերվել է 78,6-83,7% էֆֆեկտիվություն: Պարագվայում դեղաչափի էֆֆեկտիվությունը կազմել է 93,5 տոկոս. պատվաստանյութը բարձր արդյունավետություն է ցուցաբերել 320 հազար մարդկանց դեպքում: Մոսկվայի «Գամալեյա» ինստիտուտի համաձայն էլ, երբ այն առաջին անգամ օգտագործվել է մայիսին, 79,4 տոկոսով էֆֆեկտիվ է եղել: Պատվաստանյութի մեկ դեղաչափը 10 դոլարից ցածր արժե:
Քովիդի դեմ «Սպուտնիկ Լայթ» պատվաստանյութը «Սպուտնիկ Վի» պատվաստանյութի առաջին բաղադրիչն է։ Ռուսաստանում այն գրանցվել է այս տարվա մայիսի 6-ին։ Պատվաստանյութն ընդունել են Եգիպտոսը, Իրանը, Ղազախստանը, Կոնգոն, Նիկարագուան, ԱՄԷ-ն, Պաղեստինը և Ֆիլիպինները։ Բացի դրանից, Բախրեյնում «Սպուտնիկ Լայթ»-ն օգտագործում են «Պֆայզր» պատվաստանյութի հետ որպես ուժեղացուցիչ դոզա։ Այս տարվա սեպտեմբերի 6-ին պատվաստանյութին կիրառման թույլտվություն էր տվել նաև Հայաստանի առողջապահության նախարարությունը:
Համաձայն հետազոտությունների՝ այն 60 տարեկանների շրջանում արդյունավետություն է ցուցաբերել 75 տոկոսով։ Պատվաստանույթն արդյունավետ է նաև հոսպիտալացումները և ծանր դեպքերը կանխելու համար: